Universitatea Craiova – FCSB, 0-3. Oltenii, umiliți și pe teren propriu și eliminați din lupta pentru titlu

de: Beatrice Dumitru
28 01. 2024

FCSB a câștigat derby-ul cu Universitatea Craiova din etapa cu numărul 23 în SuperLiga. Oltenii au fost învinși cu scorul de 3-0, același care s-a înregistrat între cele două echipe și în tur. Golurile au fost marcate de Olaru, Coman și Miculescu. După este eșec, FCSB se distanțează la 11 puncte de Rapid, care ocupă locul doi în campionat, în timp ce Craiova se află pe poziția cinci, la 16 ”lungimi” de bucureșteni, și iese din lupta pentru titlu.

Universitatea Craiova vrea revanșa cu FCSB

Minutul 90+4. Final de mecci.

Minutul 86. Ocazie FCSB. Miculescu a șutat, dar balonul a trecut puțin peste transversală.

Minutul 82. GOL FCSB. Miculescu l-a deposedat pe Bancu și a marcat cu un șut de la marginea careului, la prima atingere la balon.

Minutul 54. Ocazie FCSB. Mitriță, acțiune personală. Șutul său din interiorul careului a fost reținut de Târnovanu.

Minutul 50. GOL FCSB. Băluță l-a găsit bine pe Coman, care a driblat mai mulți adversari și a marcat cu un șut din interiorul careului.

Minutul 45. A început repriza a doua.

Florinel Coman, FCSB. Sursa foto: Sport Pictures

Minutul 45+8. GOL FCSB. Olaru maechează din lovitură de la 11 metri.

Minutul 45. Penalty dictat pentru FCSB după consultarea sistemului VAR, după ce Zajkov atinge balonul cu mâna în careu.

Minutul 36. Ocazie FCSB. Băluță rămâne singur cu portarul, dar trimite pe lângă poartă.

Minutul 32. Olaru șutează de la marginea careului, balonul trece pe lângă poartă.

Minutul 25. Ocazie Craiova. Mitriță, bine servit de Bancu, a scăpat singur cu Tîrnovanu și a tras în portar.

Minutul 21: Ocazie FCSB. Coman a intrat în careu, a vrut să-i paseze lui Băluță și balonul a fost deviat în corner.

INFO: Partida este întreruptă după ce un spectator a căzut și a fost nevoie de intervenția medicilor.

Minutul 1. Începe meciul.

Universitatea Craiova – FCSB, echipele de start

Universitatea Craiova: L. Popescu – Maldonado, Zajkov, Badelj – Soiri, Al. Crețu, Al. Mitriță, Căpățînă, N. Bancu – Cîmpanu, Baiaram
Rezerve: D. Lazar – Vlădoiu, Da Silva, Tomasec, Benga, Mateiu, Lăpădescu, Bana, Danciu, Mekvabishvhili, Koljic, Markovic
Antrenor: Ivaylo Petev

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Ngezana, Radunovic – Olaru, Ad. Șut, Lixandru – Al. Băluță, Luis Phelipe, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Panțîru, Oct. Popescu, Miculescu, Pandele, Ov. Popescu, Alhassan, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Înainte de meciul de pe ”Ion Oblemenco”, Universitatea Craiova se clasează pe locul cinci în campionat, cu 34 de puncte. După victoria cu CFR Cluj, scor 1-0, oltenii au înregistrat două remize și două eșecuri. Ultimul succes reuşit de alb-albaştri în fața FCSB-ului s-a întâmplat pe 18 septembrie 2022, scor 2-1.

De partea cealaltă, FCSB este liderul campionatului, cu 47 de puncte, și vine după trei victorii la rând. În cazul unui triumf în fața oltenilor, echipa lui Gigi Becali se va distanța la 11 lungimi față de Rapid, ocupanta locului doi.

FCSB – Universitatea Craiova, în SuperLiga. Sursa foto: Sport Pictures

Câți suporteri vor fi la Universitatea Craiova – FCSB

La derby-ul de pe ”Ion Oblemenco” sunt așteptați 18.000 de suporteri, adică peste jumătate din capacitatea stadionului. În plus, pe lângă cele 10.000 de bilete vândute, Craiova a dat și 4.800 de abonamente. La meciul tur, câștigat de roș-albaștri cu 3-0 pe Arena Națională, au fost 21.304 fani, număr oficial.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 29 octombrie 2017, U Craiova-FCSB 2-5. Ultimul succes reuşit de alb-albaştri: 18 septembrie 2022, U Craiova-FCSB 2-1. Cea mai recentă dispută din campionat: 2 septembrie 2023, FCSB-U Craiova 3-0, goluri înscrise de Darius Olaru, dublă, şi Risto Radunovic.

Gigi Becali, mesaj pentru jucători

Gigi Becali a precizat că se așteaptă ca jucătorii FCSB-ului să domine duelul cu Universitatea Craiova, deoarece un astfel de meci poate arăta adevăratul nivel al echipei sale.

”Vreau să văd cu Craiova, cu Craiova e relevant. Dacă joci cu Craiova și nu depășește mijlocul terenului, cum nu depășesc nici celelalte echipe, atunci e bine.

Dacă vrei la Liga Campionilor trebuie să nu depășească nici Craiova. Trebuie să o ții numai acolo, atunci înseamnă că ai valoare. Până atunci, mai vedem”, a spus Gigi Becali, conform Fanatik.

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic – Șut, Olaru, Lixandru – Phelipe, Al. Băluță, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, Panțâru, Pantea, Ov. Popescu, Alhassan, Radaslavescu, Oct. Popescu, Miculescu, Rotariu, M. Toma, Pandele, Pantea