Fără teme, meditaţii, note sau calificative: cum se învață în țările dezvoltate, comparativ cu România. Sistemul e altul, dar dă rezultate
Sistemul nostru public de învățământ are nevoie de modificări substanțiale, deoarece e tot mai evident faptul că acesta este cât se poate de neperformant. Ultimele rezultate obținute de elevi, atât la simulările pentru Bacalaureat, cât și la cele pentru Evaluarea Națională, indică un adevăr dureros: elevii noștri sunt tot mai slab pregătiți, programa nu este […]