„The Trio”, miniseria care îți trezește amintiri și te scoate din zona de confort emoțional. INTERVIU EXCLUSIV cu actorii August Wittgenstein și Nina Zanjani: „A fost ca și cum aș fi retrăit totul printr-o altă persoană”

„The Trio”, miniseria care îți trezește amintiri și te scoate din zona de confort emoțional. INTERVIU EXCLUSIV cu actorii August Wittgenstein și Nina Zanjani: „A fost ca și cum aș fi retrăit totul printr-o altă persoană”
EXCLUSIV
INTERVIU EXCLUSIV „The Trio” / Foto: Skyshowtime (în imagine, Hugo, interpretat de August Wittgenstein)

„The Trio” este o nouă miniserie suedeză care își găsește casă în streaming pe SkyShowtime. Recunosc, nu m-am așteptat să îmi placă, devreme ce, așa cum le-am mărturisit chiar și actorilor în interviul de mai jos, nu sunt o mare fană a romantismului în filme și seriale.

Totuși, urmărind episoadele, nu mică mi-a fost surpriza să constat nu numai că „The Trio” mă prinde, dar îmi activează, în egală măsură, niște sertărașe ascunse bine în suflet și creier, de existența cărora aproape că uitasem. În mod evident, cu toții le avem, fie ele pitite bine sau mai vedere, iar uneori devine necesar să le mai vizităm întocmai pentru a nu ne transforma în niște roboței, oricât de confortabilă ar fi cupola sub care ne-am băgat voluntar.

„The Trio” nu pare, câtuși de puțin, genul de producție care încearcă să te cucerească imediat cu scene șocante sau cu romantism exagerat, dulceag, ba chiar din contră, își construiește încet personajele, le lasă să respire și îți dă ție timp să le înțelegi. Iar când începi să le înțelegi, deja e prea târziu  pentru că ești complet prins în poveste.

Deși pornește de la o premisă romantică, sau așa pare, miniseria reușește mult mai mult decât atât. Este despre oameni care iubesc imperfect, care iau decizii greșite, care fug de responsabilitate, care încearcă să controleze sentimente pe care nu le pot controla și nu știu că nu le pot controla și care ajung, în cele din urmă, să se rănească exact pentru că simt prea mult.

În timpul interviului cu Nina Zanjani (Thora la maturitate) și August Wittgenstein (Hugo la maturitate), am avut vaga senzație că nici ei nu privesc personajele pe care le interpretează într-un mod simplu. Mai exact, nu cred că încearcă le scuze și nici să le transforme în eroi romantici perfecți pentru că, la modul cel mai sincer, nici nu sunt.

Hugo, după cum îl descrie August Wittgenstein (actor pe care, cel mai probabil, ți-l amintești din „The Crown”, unde a jucat rolul Marelui Duce Georg Donatus), este un intelectual incapabil să-și exprime sentimentele, un om care se autosabotează și care poartă cu el consecințele unei relații complicate cu părinții săi. De cealaltă parte, Thora este intensă, inteligentă, uneori manipulatoare, dar și vulnerabilă, cu o nevoie constantă de iubire și validare.

Te invit să citești mai multe în interviul pentru Playtech, de mai jos.

interviu the trio skyshowtime playtech iulia kelt (14)

Rebecka Harper, Felix Sandman și Seth Manteus

INTERVIU The Trio – Nina Zanjani: „Nu aș schimba nimic. Chiar nu aș face-o. Nu ar mai fi un serial bun dacă aș schimba ceva”

Înainte de toate, trebuie să știi că „The Trio” urmărește romanul de debut al scriitoarei suedeze Johanna Hedman, care a devenit rapid una dintre cele mai discutate cărți scandinave apărute în ultimii ani. Publicat inițial în Suedia în 2022, romanul urmărește relația complicată dintre trei tineri, Thora, Hugo și August, pe parcursul a două veri petrecute în Stockholm.

Iulia Kelt (Playtech): Mi-a plăcut mult miniseria. O să fiu sinceră cu voi, la început chiar nu mă așteptam să-mi placă, dar ceva s-a schimbat pe măsură ce am început să o vizionez.

Nina Zanjani: De ce nu te așteptai să-ți placă? Ăsta e un lucru interesant de aflat.

Iulia Kelt (Playtech): Nu sunt neapărat o mare fană a romantismului sau a filmelor romantice, dar miniseria asta a fost specială și m-a prins, este foarte profundă.

August Wittgenstein: Minunat. Ne bucurăm să auzim asta.

Iulia Kelt (Playtech): Dacă ar trebui să vă descrieți personajele, cum ați face-o?

August Wittgenstein: Aș spune că Hugo este un intelectual indecis, foarte, foarte bun în ceea ce privește limbajul, dar foarte slab atunci când trebuie să-și exprime sentimentele. Și este un romantic, dar și un om complicat care, într-un fel, își pune singur piedici, cred.

Nina Zanjani: Iar Thora cred că își dorește totul și ea are sentimente foarte intense și, într-un fel, încearcă și ea să le țină sub control. Dar cred că s-a născut puțin mai pesimistă, poate. Tu ce crezi? (n.r. „către August Wittgenstein”). Parcă e în sângele ei.

August Wittgenstein: E și foarte inteligentă, foarte isteață, poate și puțin suspicioasă.

Nina Zanjani: Chiar manipulatoare uneori. (…) Dar, în același timp, e doar o tânără care tânjește după iubire adevărată.

August Wittgenstein: Are probleme de încredere?

Nina Zanjani: Cred că da.

interviu the trio skyshowtime playtech iulia kelt (14)

Nina Zanjani, în rolul Thorei la maturitate / Foto: SkyShowtime

Iulia Kelt (Playtech): Dacă ați putea schimba o decizie pe care o ia personajul vostru, care ar fi aceea?

Nina Zanjani: Să schimb o singură decizie?

August Wittgenstein: E o întrebare bună.

Nina Zanjani: Da, eu nu aș schimba nimic. Chiar nu aș face-o. Nu ar mai fi un serial bun dacă aș schimba ceva.

Iulia Kelt (Playtech): Poate într-un univers alternativ?

August Wittgenstein: Ăsta ar fi un spoiler prea mare, evident, dar tu ai văzut tot serialul. El abandonează pe cineva, adică își abandonează copilul, iar eu cred că, dacă ar fi vorba despre mine, nu aș face asta.

INTERVIU The Trio – August Wittgenstein: „A fost destul de interesant să ne întoarcem cu 20 de ani în urmă și să ne gândim cum putea fi și cum eram noi atunci”

Miniseria „The Trio” poate fi văzută pe SkyShowtime începând cu ziua de luni, 1 iunie 2026.

Iulia Kelt (Playtech): Spune-mi despre mama lui Hugo. Este ea un personaj central al poveștii?

August Wittgenstein: În viața lui, da. Foarte mult. E foarte dependentă emoțional, foarte copleșitoare, autoritară. Nu a înțeles că fiul ei este acum adult. Și cred că acesta este și unul dintre motivele pentru care Hugo este atât de complicat și de ce are probleme cu relațiile și dificultăți în iubire – asta îi declanșează semnale de alarmă în minte. Iar apoi există și un tată absent, evident. Nici asta nu este neapărat o combinație grozavă. Așa că el se simte responsabil, iar responsabilitatea devine atât de mare încât fuge de ea. De aceea mama lui este o figură centrală în serial.

interviu the trio skyshowtime playtech iulia kelt (14)

August Wittgenstein, în rolul lui Hugo la maturitate  / Foto: SkyShowtime

Iulia Kelt (Playtech): Relația dintre cele trei personaje este complexă și uneori poate inconfortabilă. A existat vreo scenă care v-a provocat din punct de vedere emoțional?

August Wittgenstein: Multe.

Nina Zanjani: Foarte multe, da. Aș spune chiar multe. A fost provocator și din perspectiva construirii versiunii mai în vârstă a personajului. Rebecca este versiunea tânără a Thorei. Așa că nu puteam pur și simplu să merg mereu pe prima mea alegere. Trebuia mereu să trec pe la ea ea și apoi să mă întorc la mine. Asta a fost dificil, dar și foarte emoționant. A fost ca și cum aș fi retrăit totul printr-o altă persoană.

August Wittgenstein: Da, să retrăiești acele lucruri… Toată lumea are amintiri despre prima iubire sau despre o iubire neîmplinită și despre suferința aceea. Și cred că ne-am întors la multe experiențe vechi.

Nina Zanjani: …La propriile noastre experiențe, desigur. Pentru că suntem la vârsta aceea. Avem în jur de 40 de ani și ne întoarcem la amintirile iubirilor din tinerețe, de când aveam 20 de ani. Cred că am proiectat foarte mult.

August Wittgenstein: În același timp, a fost destul de interesant să ne întoarcem cu 20 de ani în urmă și să ne gândim cum putea fi și cum eram noi atunci. O explorare interesantă, dar și emoționantă, cum ai spus.

INTERVIU The Trio – Cum i-a afectat pe actori rolurile interpretate

Iulia Kelt (Playtech): Credeți că publicul va empatiza cu toate cele trei personaje sau oamenii vor ajunge să țină partea unuia dintre ele?

August Wittgenstein: Tu cum ai simțit?

Iulia Kelt (Playtech): Am empatizat cu toți trei.

Nina Zanjani: Cred că asta faci, de fapt. Și eu fac la fel când mă detașez de poveste. Am avut o zi de filmări și cred că era în pauza de prânz sau ceva de genul, vorbeam cu o prietenă și nu discutam despre ceva trist sau… nici măcar nu-mi mai amintesc despre ce era vorba. Dar am început să plâng. Și cred că acelea erau emoțiile din scenele pe care le filmaserăm înainte de prânz. Parcă trebuiau pur și simplu să iasă la suprafață în timpul pauzei de masă. Așa că a fost cu adevărat un amestec între viața personală și amintiri și, în același timp, amintirile Thorei.

August Wittgenstein: Apoi am avut o mică pauză între filmări. Am filmat în Stockholm, apoi ei au continuat, iar după aceea am mers în Canada. Și îmi amintesc că atunci când ne-am văzut în Canada, am avut reacția: „Asta e vechea mea iubire”. Iar sentimentul a devenit foarte visceral.

Iulia Kelt (Playtech): Povestiți-mi despre colaborarea voastră cu regizorul. Cum a fost să construiți împreună aceste relații atât de nuanțate?

Nina Zanjani: Pentru mine a fost minunat. Este un regizor extraordinar. Unul dintre cei mai buni. Te face să te simți în siguranță referitor la întregul mediu din jurul tău, întreaga echipă și toți oamenii pe care îi alege. E ca și cum ai pluti într-un loc cald și confortabil.

August Wittgenstein: Dar, în același timp, totul este foarte intens.

Nina Zanjani: …Și așa ai acces la emoțiile tale ca actor. Dacă totul este prea dur, nu e bine. El creează acel mediu care te face să te simți ca acasă. Te face să simți că îl cunoști de o viață. Atmosfera devine prietenoasă și distractivă.

August Wittgenstein: Atmosfera este prietenoasă și distractivă, într-adevăr, dar nici nu se glumește prea mult și nu avem parte de haos sau zgomot excesiv. Reușește să creeze acest tip de atmosferă. Iar viața pe platou face parte din asta. (…) Cred că Anders are un talent aparte atunci când vine vorba de a seta tonul și atmosfera potrivită.

interviu the trio skyshowtime playtech iulia kelt (14)

Rebecka Harper (în rolul Thorei în tinerețe), Felix Sandman (în rolul lui August) și Seth Manteus (în rolul lui Hugo în tinerețe) / Foto: SkyShowtime

Iulia Kelt (Playtech): Vă mulțumesc foarte mult. Mi-a făcut mare plăcere să vă cunosc. Și felicitări încă o dată pentru miniserie. Mi-a plăcut foarte mult.

August Wittgenstein: Mulțumim mult. Ne-a făcut plăcere să te cunoaștem.