Suma pe care românii o dau în plus lunar pentru cumpărături și servicii față de 2025. Atât ar fi trebuit să crească salariile pentru a face față inflației
Inflația a ajuns la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani, iar efectele se văd tot mai clar în bugetele familiilor din România. Fiecare drum la supermarket, fiecare factură și aproape orice serviciu costă mai mult decât anul trecut, în timp ce salariile nu au ținut pasul cu scumpirile accelerate. Potrivit celor mai recente date, o gospodărie din România are nevoie acum de aproximativ 500 de lei în plus în fiecare lună pentru a-și menține același nivel de trai pe care îl avea în 2025.
Cheltuielile lunare au crescut de la 4.800 la 5.300 de lei
Dacă în aprilie 2025 cheltuielile totale ale unei familii ajungeau la aproximativ 4.800 de lei pe lună, în prezent acestea au depășit pragul de 5.300 de lei. Asta înseamnă că românii plătesc cu aproximativ 500 de lei mai mult în fiecare lună doar pentru a cumpăra aceleași produse și servicii ca anul trecut.
Cele mai mari scumpiri au fost înregistrate la utilități, alimente și servicii de îngrijire personală, iar taxele și impozitele majorate la începutul anului au pus și mai multă presiune pe bugetele populației.
Unde se duc cei mai mulți bani
| Categorie | Creștere lunară față de 2025 |
|---|---|
| Facturi și utilități | +190 lei |
| Alimente și băuturi | +120 lei |
| Medicamente și îngrijire personală | +90 lei |
| Total suplimentar lunar | +500 lei |
În aceste condiții, tot mai mulți români spun că au început să își reducă listele de cumpărături, să cumpere doar produse aflate la promoție sau să renunțe la anumite cheltuieli considerate neesențiale.
Inflația a trecut de 10% și continuă să crească
Indicele prețurilor de consum a ajuns în aprilie la 10,71% anual, în creștere față de 9,87% în luna martie, acesta fiind cel mai ridicat nivel al inflației din ultimii trei ani. Din păcate, analiștii avertizează că scumpirile nu s-au încheiat și că inflația ar putea ajunge chiar la 11%-12% până în luna septembrie.
„Nefericită combinație de două cifre cu recesiune economică, iar majorările ratei inflației încă nu s-au terminat. Urmează runda a doua de creștere a prețurilor generate de scumpirile de la energie, la care se va adăuga și impactul deprecierii leului”, a declarat Adrian Codîrlașu, președintele CFA România.
Potrivit acestuia, deprecierea leului din luna aprilie și noile scumpiri la energie vor continua să alimenteze creșterile de prețuri în lunile următoare.
Chiriile au explodat cu 33% într-o singură lună
Una dintre cele mai controversate creșteri raportate de statisticieni a fost cea a chiriilor, care au urcat cu 33% într-o singură lună. Consultantul imobiliar Georgian Marcu susține însă că aceste cifre nu reflectă realitatea pieței private.
„Cifrele transmise de INS n-au nicio legătură cu piaţa. […] În Bucureşti sunt 4 mii de locuinţe de necesitate. La ora actuală sunt 30 de mii de anunţuri din piaţa liberă. Deci cele 4 mii, cât reprezintă din total? Este extrem de stupid, nu are nicio legătură cu realitatea”, a explicat acesta.
Potrivit specialiștilor, majorarea a fost influențată în principal de actualizarea chiriilor pentru locuințele de stat, care au fost mult timp sub nivelul pieței.
Cu cât ar fi trebuit să crească salariile
Pentru ca românii să își păstreze puterea de cumpărare din 2025, salariile ar fi trebuit să crească cu cel puțin 10%-11%, în linie cu rata actuală a inflației. În realitate însă, în multe domenii creșterile salariale au fost mult mai mici sau chiar inexistente, ceea ce înseamnă că numeroși angajați au pierdut putere de cumpărare, chiar dacă veniturile lor au rămas aparent stabile.
Estimările Băncii Naționale arată că inflația ar putea începe să scadă mai vizibil abia spre finalul anului viitor, când rata anuală ar urma să ajungă în jurul valorii de 2,7%.