Premiile BAFTA 2022: Dune, cel mai nominalizat film. Care sunt celelalte producții propuse

Premiile BAFTA 2022: Dune, cel mai nominalizat film. Care sunt celelalte producții propuse

Au fost dezvăluite nominalizările pentru premiile BAFTA Film 2022. Lista completă poate fi găsită mai jos.

Lider în acest an este Dune cu 11 nominalizări, urmat de The Power Of The Dog, cu opt și Belfast, cu șase.

Licorice Pizza, No Time to Die și West Side Story au toate câte cinci nominalizări, în timp ce câte patru nominalizări au fost atribuite la After Love, Boiling Point, Cyrano, Don’t Look Up, Passing și King Richard.

În total, 48 de lungmetraje sunt premiate în acest an.

Diversitatea rămâne în centrul atenției pentru organizația Brit Awards. După anul 2020, când BAFTA a atras critici pentru faptul că avea un domeniu exclusiv de regizori bărbați și niciun nominalizat care nu este alb, schimbările radicale ale procedurilor de vot instituite de atunci au produs din nou un domeniu mai divers.

Câștigătorii vor fi anunțați la ceremonia premiilor BAFTA Film 2022, găzduită de Rebel Wilson, pe 13 martie, la Royal Albert Hall din Londra.

Nominalizările la premiile BAFTA Film 2022 sunt următoarele

Cel mai bun film

„Belfast”
„Nu privi în sus”
“Dune”
“Pizza cu lemn dulce”
„Puterea câinelui”

Cel mai bun film britanic

„După dragoste”
„Ali și Ava”
„Belfast”
“Punct de fierbere”
“Cyrano”
„Toată lumea vorbește despre Jamie”
„Casa Gucci”
„Ultima noapte în Soho”
„Nu e timp să mori”
“Trecere”

Debut remarcabil al unui scriitor, regizor sau producător britanic

„După dragoste” – Aleem Khan (scenarist/regizor)
„Boiling Point” – James Cummings (scriitor), Hester Ruoff (producător) [also written by Philip Barantini and Produced by Bart Ruspoli]
„Cu cât cad mai greu” – Jeymes Samuel (scenarist/regizor) [also written by Boaz Yakin]
„Keyboard Fantasies” – Posy Dixon (scenarist/regizor), Liv Proctor (producător)
„Passing” – Rebecca Hall (scriitor/regizor)

Cel mai bun film care nu e în limba engleză

„Drive My Car” – Ryûsuke Hamaguchi, Teruhisa Yamamoto
„Mâna lui Dumnezeu” – Paolo Sorrentino, Lorenzo Mieli
„Mame paralele” – Pedro Almodovar, Agustin Almodovar
„Little Mom” – Céline Sciamma, Bénédicte Couvreur
„Cea mai proastă persoană din lume” – Joachim Trier, Thomas Robsahm

Film documentar

„Becoming Cousteau” – Liz Garbus, Dan Cogan
„Vaca” – Andrea Arnold, Kat Mansoor
„Fugi” – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström
„Salvarea” – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, John Battsek, PJ Van Sandwijk
„Vara sufletului (sau, când revoluția nu a putut fi televizată)” – Ahmir „Questlove” Thompson, David Dinerstein, Robert Fyvolent, Joseph Patel

Film animat

„Encanto” – Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino, Clarke Spencer
„Fugi” – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström
„Luca” – Enrico Casarosa, Andrea Warren
„The Mitchells vs the Machines” – Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller

Regie

„După dragoste” – Aleem Khan
„Drive My Car” – Ryûsuke Hamaguchi
„Se întâmplă” – Audrey Diwan
„Pizza cu lemn dulce” – Paul Thomas Anderson
„Puterea câinelui” – Jane Campion
„Titan” – Julia Ducournau

Scenariu original

„Being the Ricardos” – Aaron Sorkin
„Belfast” – Kenneth Branagh
„Nu privi în sus” – Adam Mckay
„Regele Richard” – Zach Baylin
„Pizza cu lemn dulce” – Paul Thomas Anderson

Scenariu adaptat

„Coda” – Siân Heder
„Drive My Car” – Ryûsuke Hamaguchi
„Dune” – Denis Villeneuve
„Fiica pierdută” – Maggie Gyllenhaal
„Puterea câinelui” – Jane Campion

Actriță principală

Lady Gaga – „House of Gucci”
Alana Haim – „Pizza cu lemn dulce”
Emilia Jones – „Coda”
Renate Reinsve – „Cea mai proastă persoană din lume”
Joanna Scanlan – „După dragoste”
Tessa Thompson – „În trecere”

Actor principal

Adeel Akhtar – „Ali & Ava”
Mahershala Ali – „Cântecul lebedelor”
Benedict Cumberbatch – „Puterea câinelui”
Leonardo DiCaprio – „Nu privi în sus”
Stephen Graham – „Punctul de fierbere”
Will Smith – „Regele Richard”

Actriță în rol secundar

Caitríona Balfe – „Belfast”
Jessie Buckley – „Fiica pierdută”
Ariana Debose – „West Side Story”
Ann Dowd – „Mass”
Aunjanue Ellis – „Regele Richard”
Ruth Negga – „În trecere”

Actor în rol secundar

Mike Faist – „West Side Story”
Ciarán Hinds – „Belfast”
Troy Kotsur – „Coda”
Woody Norman – „Hai, haide”
Jesse Plemons – „Puterea câinelui”
Kodi Smit-McPhee – „Puterea câinelui”

Scorul original

„Being the Ricardos” – Daniel Pemberton
„Nu privi în sus” – Nicholas Britell
„Dune” – Hans Zimmer
„Dispecera franceză” – Alexandre Desplat
„Puterea câinelui” – Jonny Greenwood

Casting

„Punctul de fierbere” – Carolyn Mcleod
„Dune” – Francine Maisler
„Mâna lui Dumnezeu” – Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco
„Regele Richard” – Rich Delia, Avy Kaufman
„West Side Story” – Cindy Tolan

Cinematografie

„Dune” – Greig Fraser
„Aleea coșmarurilor” – Dan Laustsen
„No time to Die” – Linus Sandgren
„Puterea câinelui” – Ari Wegner
„Tragedia lui Macbeth” – Bruno Delbonnel

Editare

„Belfast” – Úna Ní Dhonghaíle
„Dune” – Joe Walker
„Pizza cu lemn dulce” – Andy Jurgensen
„No Time to Die” – Tom Cross, Elliot Graham
„Vara sufletului (sau, când revoluția nu a putut fi televizată)” – Joshua L. Pearson

Design de producție

„Cyrano” – Sarah Greenwood, Katie Spencer
„Dune” – Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos
„Dispecera franceză” – Adam Stockhausen, Rena Deangelo
„Aleea coșmarului” – Tamara Deverell, Shane Vieau
„West Side Story” – Adam Stockhausen, Rena Deangelo

Croială costum

„Cruella” – Jenny Beavan
„Cyrano” – Massimo Cantini Parrini
„Dune” – Robert Morgan, Jacqueline West
„Dispecera franceză” – Milena Canonero
„Aleea coșmarurilor” – Luis Sequeira

Machiaj și coafură

„Cruella” – Nadia Stacey, Naomi Donne
„Cyrano” – Alessandro Bertolazzi, Siân Miller
„Dune” – Love Larson, Donald Mowat
„Ochii lui Tammy Faye” – Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh
„House of Gucci” – Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana, Sarah Nicole Tanno

Sunet

„Dune” – Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett
„Azi noapte în Soho” – Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan
„No Time to Die” – James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor
„A Quiet Place Part II” – Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn
„West Side Story” – Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom

Efecte vizuale speciale

„Dune” – Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer
„Free Guy” – Swen Gillberg, Brian Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick
„Ghostbusters: Afterlife” – Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro
„The Matrix Resurrections” – Tom Debenham, Hew J Evans, Dan Glass, JD Schwaim
„No Time to Die” – Mark Bokowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble

Scurtmetraj de animație britanic

„Afacerile artei” – Joanna Quinn, Les Mills
„Nu hrăniți porumbeii” – Jordi Morera
„Noaptea fricii vii” – Ida Melum, Danielle Goff, Laura Jayne Tunbridge, Hannah Kelso

Scurtmetraj britanic

„The Black Police” – Cherish Oteka
„Femme” – Sam H. Freeman, Ng Choon Ping, Sam Ritzenberg, Hayley Williams
„Palatul” – Jo Prichard
„Umplut” – Theo Rhys, Joss Holden-rea
„Trei întâlniri ale Comitetului extraordinar” – Michael Woodward, Max Barron, Daniel Wheldon

Premiul EE Rising Star (votat de public)

Ariana DeBose
Harris Dickinson
Lashana Lynch
Millicent Simmonds
Kodi Smit-McPhee

Citește și: