Baby Yoda atacă box office-ul: noul Star Wars vrea să deschidă cu 160 de milioane de dolari la nivel global
„Star Wars: The Mandalorian and Grogu” intră în cinematografe cu o miză uriașă pentru Lucasfilm și Disney: să readucă franciza pe marele ecran după o pauză de șapte ani și să transforme succesul de pe Disney+ într-un eveniment global de box office. Filmul regizat de Jon Favreau, după un scenariu scris alături de Dave Filoni și Noah Kloor, este urmărit atent de industrie, mai ales pentru că vine într-un weekend important în America de Nord, cel de Memorial Day.
Playtech deja a vizionat filmul aseară, la premiera de gală, și am scris niște impresii aici.
Estimările indică o lansare globală de aproximativ 160 de milioane de dolari, împărțită aproape egal între piața nord-americană și cea internațională. În Statele Unite și Canada, filmul ar putea ajunge sau chiar depăși pragul de 80 de milioane de dolari în patru zile, în timp ce alte 80 de milioane ar urma să vină din piețele externe. Singura piață majoră care nu intră în acest val de lansare este Coreea de Sud.
Miza Disney este mai mare decât un simplu film
Pentru Disney, „The Mandalorian and Grogu” nu este doar încă un capitol din universul „Star Wars”, ci o încercare de a demonstra că producțiile născute pe streaming pot deveni evenimente cinematografice. Este prima adaptare pentru marele ecran a unui serial Disney+, iar rezultatul va fi privit ca un test important pentru strategia studioului.
Filmul are un buget net de producție estimat la 165 de milioane de dolari, astfel că deschiderea globală de 160 de milioane ar fi un start solid, dar nu lipsit de presiune. Comparația inevitabilă este cu „Solo: A Star Wars Story”, lansat tot în weekendul de Memorial Day, în 2018, și considerat unul dintre cele mai slabe momente comerciale ale francizei. Acel film a pornit cu 103 milioane de dolari în America de Nord, în patru zile, și cu încă 52 de milioane din piețele internaționale.
Diferența este că „The Mandalorian and Grogu” vine cu o bază de fani deja consolidată pe Disney+, unde Grogu a devenit rapid unul dintre cele mai profitabile personaje recente din cultura pop. Potrivit datelor citate în industrie, peste 13 milioane de produse cu Grogu au fost vândute de la debutul serialului „The Mandalorian”, ceea ce explică de ce Disney mizează masiv pe potențialul filmului și dincolo de biletele vândute.
Presale-uri bune, dar reacții critice prudente
În America de Nord, prevânzările au ajuns la aproximativ 25 de milioane de dolari, un semn încurajator pentru Disney. Filmul va rula în 4.300 de cinematografe, inclusiv 425 de săli IMAX, și va beneficia de formate premium precum PLF, 4DX, 3D și ScreenX. În plus, „The Mandalorian and Grogu” va avea trei săptămâni de exclusivitate în IMAX, un avantaj important pentru încasările din biletele mai scumpe.
Avanpremierele încep joi, de la ora 14:00, fără proiecții speciale pentru fani miercuri, ceea ce arată că Disney vrea o lansare controlată și concentrată. Totuși, primele reacții critice sunt mai degrabă rezervate. Filmul avea 61% pe Rotten Tomatoes la momentul ridicării embargoului, sub scorul de 69% obținut de „Solo: A Star Wars Story”.
Chiar și așa, succesul nu depinde doar de critică, ci mai ales de familii și de fanii care vor să îl vadă pe Din Djarin, interpretat de Pedro Pascal, alături de Grogu pe marele ecran. Dimensiunea de aventură accesibilă și componenta emoțională a relației dintre cei doi ar putea ajuta filmul să treacă dincolo de publicul dur al francizei.
Unde poate câștiga Star Wars și cine îi stă în cale
Pe plan internațional, „Star Wars” performează tradițional bine în piețe precum Marea Britanie, Australia, Germania și Japonia. Jon Favreau a promovat filmul în Japonia, după o oprire în Mexic, semn că Disney încearcă să împingă titlul și în zone unde franciza are rezultate mai inegale. America Latină nu este de obicei o piață dominantă pentru SF, dar componenta de familie ar putea ajuta.
În China, situația rămâne complicată. Franciza nu are același factor nostalgic pe care îl are în Occident, iar rezultatele filmelor recente „Star Wars” au scăzut puternic după succesul din 2015 al „The Force Awakens”. Din acest motiv, adevărata forță a filmului va sta mai ales în piețele unde „Star Wars” are încă greutate culturală și public fidel.
În același weekend, concurența include comedia satirică „I Love Boosters”, cu Keke Palmer, Taylour Paige, Naomi Ackie, Poppy Liu și Eiza Gonzalez, estimată la încasări de ordinul milioanelor mari cu o singură cifră în patru zile. Horrorul „Passenger”, regizat de André Øvredal, țintește 9-10 milioane de dolari în America de Nord.
Pentru Disney, însă, adevăratul adversar nu este neapărat un alt film, ci oboseala publicului față de francizele vechi. Dacă „The Mandalorian and Grogu” reușește să transforme nostalgia, atașamentul față de Grogu și promisiunea unei aventuri de cinema într-un eveniment de familie, atunci noul „Star Wars” ar putea avea exact impulsul de care Lucasfilm avea nevoie.