Austriecii de la OMV dau în judecată România și s-ar putea să câștige. Miza este gazul din Marea Neagră, cine îl cumpără
OMV a dat în judecată România la Curtea de Arbitraj din cauza unei particularități din legea offshore referitoare la vânzarea gazului din Marea Neagră. Este vorba de clauza de preempțiune care forțează orice companie să încerce să vândă întâi gazul exploatat țării noastre, iar dacă România refuză, să treacă la alți cumpărători. Virgil Popescu este […]