Bucureştenii care nu au avut căldură, însă au primit facturi uriaşe la întreţinere. Cum explică preşedintele de asociaţie situaţia
Mii de familii din București se confruntă, în această iarnă, cu o situație greu de acceptat: apartamente reci, calorifere aproape înghețate și, paradoxal, facturi la întreținere mult mai mari decât în anii trecuți. În lipsa agentului termic, oamenii s-au adaptat cum au putut, folosind aragazul, aeroterme sau reșouri, în timp ce costurile cresc pe toate fronturile.
Facturile au crescut, dar căldura lipsește
Un astfel de caz este cel al unui bloc din Capitală, unde problemele cu încălzirea persistă de mai bine de o lună. Ion Ionești, președintele asociației de proprietari, spune că situația a devenit critică încă din luna decembrie și nu s-a îmbunătățit nici în prezent. Potrivit acestuia, blocul este acum alimentat cu agent termic de la CET Sud, iar distanța mare și pierderile din rețea fac ca apa să ajungă cu dificultate.
„Înainte eram racordați la o centrală din zonă și lucrurile funcționau mult mai bine. De când am fost trecuți la CET Sud, căldura aproape că a dispărut. În decembrie am avut, cumulat, maximum șapte-opt zile cu caloriferele mai calde. Apa caldă vine rar și nici aceea nu este, de fapt, caldă”, explică președintele de bloc, potrivit Observator.
Ceea ce îi revoltă cel mai tare pe locatari este diferența uriașă dintre confortul real și sumele trecute pe facturi. Comparativ cu anul trecut, costurile la întreținere au crescut semnificativ, deși serviciul nu a fost prestat corespunzător. Pentru luna decembrie, factura totală a blocului a ajuns la aproximativ 23.000 de lei, o sumă considerată exagerată în raport cu numărul redus de zile în care a existat căldură.
„Plătim fără să știm pentru ce. Oamenii sunt disperați. Ne întrebăm cu toții cum e posibil să primim asemenea facturi când am stat în frig aproape toată luna”, spune Ion Ionești.
Nemulțumirea este cu atât mai mare cu cât nu există explicații clare din partea furnizorului.
Alternativa găsită a crescut facturile la curent
Între timp, fiecare familie a fost nevoită să găsească soluții improvizate. În fiecare bloc locuiesc persoane în vârstă, familii cu copii mici sau oameni cu probleme de sănătate, pentru care frigul din apartamente este greu de suportat. Mulți folosesc radiatoare electrice sau alte surse alternative, ceea ce a dus automat la creșterea facturilor la energie electrică.
„Unii stau cu mai multe haine pe ei, alții cu căciula în casă. Glumim amar, dar realitatea e dură. Curentul electric ne costă enorm, iar căldura de la sistemul centralizat o plătim, practic, degeaba”, mai spune președintele asociației.
Când vine vorba de soluții, situația pare fără ieșire. Locatarii îl întreabă frecvent pe administrator dacă pot refuza plata sau dacă există posibilitatea contestării facturilor. Răspunsul este descurajant.
„Nu avem cui să ne adresăm. Termoenergetica nu răspunde la telefoane, reclamațiile rămân fără răspuns. Oamenii au trimis sesizări, dar nu primește nimeni nimic înapoi. Nu există o soluție clară, suntem lăsați pur și simplu să ne descurcăm singuri”, concluzionează Ion Ionești.