24 apr. 2024 | 07:55

Dezastru la Dinamo: Penalty ratat și gol controversat. Cum se prăbușește Dinamo în fața FC Botoșani și se îndreaptă spre Liga a 2-a

SPORT

Într-o seară plină de dramatism pe stadionul Dinamo, echipa bucureșteană a suferit o nouă înfrângere în Superliga, de această dată în fața echipei FC Botoșani, cu scorul de 1-2. Acest rezultat aduce Dinamo București tot mai aproape de retrogradarea în Liga a 2-a, lăsându-și fanii cu inimile grele.

Început dificil pentru Dinamo

Meciul a început cu un ghinion pentru Dinamo, după ce Gabriel Moura a deschis scorul pentru moldoveni în minutul 13, profitând de o eroare defensivă. Situația pentru bucureșteni s-a complicat și mai mult după ce Hakim Abdallah, eroul negativ al serii, a ratat un penalty crucial în minutul 29. Frustrarea lui Abdallah a culminat cu o eliminare după un fault dur în minutele suplimentare ale primei reprize, lăsând echipa sa în inferioritate numerică pentru restul meciului.

Egalare efemeră și speranțe risipite

Chiar înainte de pauză, în al doilea minut suplimentar, Astrit Selmani a reușit să restabilească egalitatea cu un șut lobat impresionant, în urma unei pase în adâncime de la Gnahore. Această bucurie a fost de scurtă durată, însă, pentru că același Selmani a văzut un gol anulat pentru offside în minutul 34, menținând astfel tensiunea pe stadion.

O repriză secundă palpitantă

Deși în inferioritate numerică, Dinamo nu a renunțat la luptă în repriza secundă, creând mai multe ocazii de gol. Lopez a oferit una dintre cele mai spectaculoase momente ale meciului cu o foarfecă pe spate, dar șutul său a fost blocat de portarul Golubovic.

Echipa Dinamo

Dinamo Bucuresti (Foto: Inquam Photos / Stefan Constantin)

Decizia finală

Victoria pentru FC Botoșani a fost pecetluită în urma unei faze haotice de tip „pinball” în careul dinamovist, culminând cu o centrare precisă din partea francezului Mouaddib. Mailat a fost la locul potrivit și a înscris golul decisiv, marcându-și al treilea gol în trei meciuri consecutive.

Consecințe în clasament

Această înfrângere plasează Dinamo pe penultimul loc al clasamentului Superligii, cu doar 20 de puncte, în timp ce FC Botoșani respiră ușurată, urcând pe locul 13, la egalitate de puncte cu Poli Iași. Ambii adversari se luptă acum pentru evitarea barajului de retrogradare, în timp ce Dinamo se confruntă cu perspectiva sumbră a retrogradării directe.

Pe măsură ce sezonul avansează, fiecare meci devine crucial pentru soarta echipelor din partea de jos a clasamentului. Pentru Dinamo, fiecare punct pierdut îi aduce mai aproape de scenariul nedorit al retrogradării, iar speranțele suporterilor se diminuează pe zi ce trece.