Japonia se pregătește să deverseze în mare apa de la centrala Fukushima. O cantitate mică de substanță radioactivă va rămâne în apă
La 11 ani de la dezastrul de la Fukushima, Japonia depune eforturi susținute pentru a depăși provocările provocate de apa sa. De la tsunamiul din Tohoku din 11 martie 2011, Japonia a început să dezafecteze și să decontamineze centrala nucleară, operațiune care se așteaptă să dureze între 30 și 40 de ani. Apa din Fukushima […]