Mii de orașe-fantomă, în lume. Profețiile specialiștilor, desprinse, parcă, din romanele post-apocaliptice
Până în 2100, lumea ar putea fi presărată cu mii de orașe-fantomă. Aceasta este concluzia unui nou studiu realizat de Universitatea din Illinois, care sugerează că aproape jumătate dintre cele aproape 30.000 de orașe din SUA se vor confrunta cu depopulare până la sfârșitul acestui secol. Vezi și: Orașul fantomă din România care pare dintr-un […]