Românii care stau la bloc trebuie să afle ultimele reguli. De acum se schimbă asta

Românii care stau la bloc trebuie să afle ultimele reguli. De acum se schimbă asta
Ce nu mai au voie să facă de acum asociaţiile de proprietari?!Toţi românii care stau la bloc trebuie să afle

Anunţ pentru toţi românii care stau la bloc. Aceştia trebuie să afle ultimele reguli pentru că apar schimbări importante pentru asociaţiile de proprietari.

Ce nu mai au voie să facă asociaţiile de proprietari

Noi informaţii importante pentru cei care locuiesc în apartamente. Conform Autorităţii Române de Protecţie a Datelor, românii care stau la bloc trebuie să afle ultimele reguli. ANSPDCP a emis noi reguli cu privire la protecţia datelor cu caracter personal de care asociaţiile de proprietari trebuie să ţină cont.

Mai exact, acestea nu mai au voie să scrie numele locatarilor la avizier, decât dacă există  un temei legal sau aceştia îşi dau consimţământul. Cu alte cuvinte, având calitatea de operatori de date cu caracter personal, asociaţiile au obligaţia de a respecta Regulamentul general privind protecţia datelor (GDPR).

“În ceea ce priveşte consimţământul, acesta trebuie acordat printr-o acţiune neechivocă care să constituie o manifestare liber exprimată, specifică, în cunoştinţă de cauză şi clară a acordului persoanei vizate pentru prelucrareadatelor sale cu caracter personal, cum ar fi o declaraţie făcută în scris, într-o formă inteligibilă şi uşor accesibilă, utilizând un limbaj clar şi simplu.

Absenţa unui răspuns sau absenţa unei acţiuni din partea persoanei vizate nu constituie un consimţământ valabil.

Consimţământul trebuie să vizeze toate activităţile de prelucrare efectuate în acelaşi scop sau în aceleaşi scopuri, iar asociaţia de proprietari trebuie să fie în măsură să demonstreze faptul că persoana vizată şi-a dat consimţământul pentru operaţiunea de prelucrare a datelor cu caracter personal”, spun reprezentanţii ANSPDCP.

Asociaţiile de proprietari nu mai sunt obligate să aibă un DPO

O altă modificare pentru românii care stau la bloc este faptul că asociaţiile nu mai trebuie să numească un responsabil cu protecţia datelor. Anunţul a fost publicat pe site-ul instituţiei.

“Referitor la numirea unui responsabil cu protecția datelor, în ceea ce privește asociațiile de proprietari, acestea nu au obligația de numire a unui responsabil, raportat la art. 37 din [GDPR]”, a precizat Autoritatea.

Există, însă, şi excepţii. De exemplu, conform articolului 37, numirea unui DPO este obligatorie în cazul în care au loc monitorizări ale persoanelor, în mod sistematic și pe scară largă. De asemenea, prelucrarea trebuie să aibă loc constant, iar angajatul care se ocupă de acest aspect trebuie să aibă cunoştinţe de specialitate în dreptul şi practicile din domeniu.

“Responsabilul cu protecția datelor este desemnat pe baza calităților profesionale și, în special, a cunoștințelor de specialitate în dreptul și practicile din domeniul protecției datelor, precum și pe baza capacității de a îndeplini sarcinile prevăzute la articolul 39 (cele pentru funcția de responsabil cu protecția datelor – n. red.).

Responsabilul cu protecția datelor poate fi un membru al personalului operatorului sau persoanei împuternicite de operator sau poate să își îndeplinească sarcinile în baza unui contract de servicii”, scrie în GDPR.

DĂ PLAY ȘI FII MAI INFORMAT DECÂT PRIETENII TĂI