16 iul. 2020 | 23:53

Ianis Hagi, meci de senzație! I-a dat două goluri în cinci minute lui Ciprian Tătărușanu

Sport
Ianis Hagi a făcut un nou meci excelent şi a marcat de două ori în poarta celor de la Lyon

Ianis Hagi a fost eroul lui Glasgow Rangers în amicalul pe care scoțienii l-au disputat în Franţa, cu Olympique Lyon. Decarul echipei naționale a României a marcat singurele goluri ale partidei, în minutele 20 și 25. În poarta francezilor a fost titularizat Ciprian Tătăruşanu. Duelul celor doi tricolori a fost un meci amical din cadrul Veolia Cup. Kent, de la Rangers, a luat cartonaşul roşu în minutul 39. Nice şi Glasgow Rancers sunt celelalte două echipe înscrise în competiţie. Formaţia de pe Coasta de Azur va fi adversara de sâmbătă a echipei lui Ianis Hagi.

Ianis Hagi a marcat singurele goluri ale partidei cu finalizări din interiorul careului

Primul gol marcat de Ianis Hagi în poarta lui Ciprian Tătăruşanu a venit în urma unei lovituri de colţ. Fundaşii lui Lyon au fost neatenţi, iar un jucător scoţian a pătruns nestingherit. A trimis în faţa porţii, iar Ianis a marcat chiar din faţa lui Tătăruşanu. A doua reuşită a venit după o acţiune pe partea stângă a atacului lui Rangers. Centrarea a mers spre Ianis Hagi, care a reluat din prima şi a marcat la colţul lung.

Olympique Lyon este una dintre echipele care se vor lupta pentru trofeul Champions League în luna august. Francezii au câştigat partida tur din optimile de finală, în faţa lui Juventus, scor 1-0. Şi Glasgow Rangers va fi prezentă în cupele europene. Scoţienii vor încerca să obţină o calificare miraculoasă în Europa League, după 1-3 pe propriul teren în faţa lui Bayer Leverkusen.

În partida contra lui Lyon, Ianis Hagi a fost folosit în spatele vârfurilor, poziţia preferată a românului. Rămâne de văzut dacă această prestaţie îl va convinge pe Steven Gerard să păstreze aceeaşi aşezare tactică. Totuşi, antrenorul scoţienilor a căutat variante de transfer pentru această poziţie, astfel încât Ianis să meargă din nou în bandă. Românul a fost folosit pe post de extremă şi în sezonul precedent.

Parteneri
Doliu în lumea artistică. A murit unul dintre cei mai importanți actori și prezentatori din România
Redactia.ro
Salată de conopidă, rețeta care a făcut furori pe internet. E delicioasă și se prepară în doar câteva minute
Click.ro
Alegeri prezidențiale în Republica Moldova. Ce arată datele celui mai recent sondaj
Digi24
Propunerea INDECENTĂ primită de Prințesa Diana de la un celebru miliardar. E INCREDIBIL ce a putut să-i spună!
Vocea.biz
EXCLUSIV / Oana Roman a ajuns la Psihiatru. Ce s-a întâmplat cu vedeta. Primele declarații
Unica.ro
Maria Ciobanu, la răscruce. A trecut prin momente crâncene
EVZ.ro
Dorian Popa are o nouă iubită! Cum arată femeia care l-a cucerit pe artist! Imagini exclusive cu cei doi, surprinse de paparazzi
Spynews
Ora de iarnă 2024. Nu se mai dă ceasul înapoi? Ora de vară va fi utilizată permanent
Capital.ro
Sfântul pe care îl sărbătorim azi, 18 octombrie. O mulțime de români îi poartă numele. E cruce neagră în calendar
Avantaje
Se dau 25.000 de LEI PENSIE LUNARĂ pentru români! EXISTĂ o CONDIȚIE
Mediaflux
Adrian Nartea și Cosmin Vîjeu, primul mesaj după ce au fost eliminați de la Asia Express. Au părăsit competiția în ediția din 16 octombrie
Spynews.ro
De ce nu existau țărani grași acum 100 de ani. Dieta zilnică a strămoșilor noștri o să te surprindă
Realitatea.net
Ce mesaj a transmis Adrian Nartea după eliminarea de la Asia Express. Postarea a emoționat fanii: „Fără trofeu, dar câștigători!”