Finlanda – România 1-1. Florin Tănase a înscris la Helsinki, dar naționala lui Edi Iordănescu a rămas pe ultimul loc în grupa din Liga Națiunilor

România avea nevoie de victorie în meciul din deplasare cu Finlanda, ca să scape de ultimul loc din grupa din Liga Națiunilor, dar nu a obținut decât un egal la Helsinki. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 12. În loc să bubuie o minge din careu și să îndepărteze pericolul, Nicușor Bancu, omul care a adus victoria în partida tur, a trimis la marginea careului. Jensen a recuperat și i-a pasat lui Pukki, iar șutul acestuia l-a învins pe Andrei Radu.

Naționala lui Edi Iordănescu putea să egaleze până la pauză, dar mingea nu a vrut să intre în poartă. Sorescu și Rațiu au trimis mingea în bară, în interval de doar câteva zeci de secunde, iar Tănase nu a reușit să nimerească poarta. Tricolorii au egalat în repriza secundă. După acțiunea purtată în viteză de Bancu și Sorescu, Tănase a fost liber în careu și a trimis mingea în plasă. Au urmat ocaziile lui Stanciu și Man, dar tabela a rămas neschimbată. România a terminat la egalitate în Finlanda, 1-1, și a rămas pe ultimul loc al grupei cu patru puncte din cinci meciuri.

Clasamentul grupei României:

1. Bosnia și Herțegovina – 11 puncte
2. Muntenegru – 7 puncte
3. Finlanda – 5 puncte
4. România – 4 puncte

Finlanda – România 1-1 (Pukki 12 / Tănase 52)

MIN 90+5. Final de meci.

MIN 90+3. Cicâldău șutează puternic și respinge portarul în corner. Mingea ajunge din nou în careul advers, dar Rațiu șutează peste poartă.

MIN 90. Ultima schimbare în naționala României. Alexandru Cicâldău a intrat pe teren îl locul lui Răzvan Marin. Ocazie mare, Ionuț Radu iese greșit și mingea se îndreaptă periculos spre buturi. A fost scoasă de pe linia porții.

MIN 84. Ocazie uriață pentru Finlanda. Kallman ajunge în careu, îl întoarce de două ori pe Nedelcearu, dar șutează peste poartă. Am scăpat cu bine dintr-un moment foarte greu.

MIN 80. Acțiune frumoasă a echipe noastre. Cordea trimite la marginea careului. Răzvan Marin sare peste balon și Stanciu șutează superb, fără preluare. Mingea s-a dus puțin pe lângă poartă.

MIN 79. Edi Iordănescu îl trimite pe teren pe Drăguș în locul lui Sorescu, cel mai periculos jucător al echipei noastre.

MIN 71. Nicușor Stanciu și-a făcut rapid simțită prezența. Mijlocașul a recuperat și Schuller l-a faultat și a primit cartonașul galben.

MIN 65. Edi Iordănescu face trei schimbări. Au intrat Nicușor Stanciu, Andrei Cordea și George Pușcaș. Au ieșit Florin Tănase, Denis Alibec și Dennis Man.

MIN 65. Marius Marin primește cartonașul galben.

MIN 60. Dennis Man șutează puternic, din cădere, de la marginea careului, dar portarul reține.

MIN 52. GOOOOOOL România!!! Mingea a mers foarte frumos pe traseul, Sorescu- Bancu- Florin Tănase, iar fostul atacant este liber în careu și trimie frumos mingea în poartă.

MIN 51. Deian Sorescu ratează din nou o situație bună. De data aceasta a trimis periculos cu capul, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

MIN 50. Naționala României începe în forță repriza secundă. Sorescu încearcă un șut viclean, dar portarul advers reține.

MIN 46. A început repriza a doua.

MIN 45. Final de repriză.

Min. 42: Adrian Rus vede cartonașul galben, după un fault mai tare.

MIN 32. România atacă în valuri și a lovit de două ori bara în doar câteva secunde. Deian Sorescu a şutat de la marginea careului, iar portarul Finlandei a respins în bară. Mingea a ajuns la Rațiu care a centrat direct în bară. Faza a continuat, iar devierea lui Florin Tănase a trecut de puţin pe lângă poartă.

MIN 30. Nicușor Bancu încearcă o acțiune, dar este blocat la marginea careului.

Min 26. Ocazie pentru România! Răzvan Marin șutează de la marginea careului, dar balonul ajunge în brațele lui Hradecky. Este primul șut pe poartă al naționalei lui Edi Iordănescu

Min 25. Ocazie pentru Finlanda! Bancu încearcă să respingă o centrare, însă mingea ajunge din nou la Pukki care șutează însă pe lângă poartă.

Min 17. Ocazie pentru România! Sorescu primește un balon în interiorul careului însă nu reușește să dezvolte faza pentru că este blocat de Vaisanen. Fostul dinamovist este cel mai activ din echipa lui Edi Iordănescu.

MIN 12. GOL FINLANDA. Bancu trimite greșit în centru, la marginea careului, Jensen este pe fază și recuperează, balonul ajunge la Pukki și șutul acestuia îl lasă fără replică pe Andrei Radu. Ce greșeală a făcut Bancu!!!

MIN 5. Sorescu, prima acțiune periculoasă. Fostul dinamovist a ințiat o fază periculoasă, a încercat să șuteze, dar a fost blocat.

MIN 1. A început partida de la Helsinki.

 ECHIPELE DE START 

România: 1. A. Radu – 2. Rațiu, 5. Nedelcearu, 17. Rus, 11. Bancu – 18. R. Marin (C), 14. M. Marin, 19. Fl. Tănase – 20. Man, 7. Alibec, 13. Sorescu

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 3. Mitrea, 4. Manea, 6. Băluță, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 10. Stanciu, 15. Olaru, 21. Drăguș, 22. Camora, 23. Cordea
Absenți: Burcă (suspendat)
Selecționer: Edward Iordănescu

Finlanda: Hradecky – Alho, Vaisanen, Ivanov, Jensen, Uronen – Valakari, Schuller, Kamara – Jensen, Pukki
Rezerve: Eriksson, Sinisalo, Tenho, Hostikka, Niskanen, Soiri, Lingman, Kairinen, Forss, Pohjanpalo, Kallman, Hoskonen

Stadion: Olimpic (Helsinki), capacitate 36.251
Arbitru: Carlos del Cerro Grande. Asistenți: Raul Cabanero, Guadalupe Porras (toți din Spania)

UPDATE 17.30 – Mircea Lucescu și-a amintit de un meci de acum 51 de ani în care România, cu el pe teren, învingea Finlanda cu 4-0.

„Nu-mi vine să cred (n.r. dacă îi vine să creadă că au trecut 51 de ani)! Dacă îmi spui asta, mă simt un tip bătrân! Nu vreau să fiu bătrân, nu vreau să las batrânul să intre în viaţa mea!”, a glumit Mircea Lucescu, care în luna iulie a împlinit 77 de ani.

„Il Luce” este convins că naționala poate să câștige duelul de la Helsinki.

„Va fi un meci foarte greu. Sigur, talentul nostru rămâne, sper să fi rămas fotbalul nostru unul dintre… noi eram consideraţi la un moment dat paseurii Europei centrale”, a mai spus antrenorul lui Dinamo Kiev.

Mircea Lucescu și Dinamo Kiev s-au calificat în play-off-ul Champions League

UPDATE: Ora 16.30– Helmut Duckadam lansează un atac dur înaintea meciului Finlanda – România. Nu înțelege de ce se vorbește doar de plecarea lui Edi Iordănescu nu și de a celor care conduc Federația Română de Fotbal.

„Nu ştiu dacă e un meci decisiv că şansele să prindem primul loc nu mai există. În România, nu-şi dă nimeni demisia, nu ştiu de ce şi-ar da Iordănescu demisia. Ar fi destui de la Federaţie care ar trebui să îşi dea demisia”, a spus Duckadam.

UPDATE: Ora 15.00Mircea Sandu a acordat un interviu pentru playsport.ro. în care a vorbit, înaintea partidei dintre Finlanda și România, despre duelul de acum 49 de ani. Tricolorii au câștigat cu 9-0 și au reușit cea mai categorică victorie din istoria naționalei.

„E o mare diferență. Copiii anilor 1960-1970 aveau posibilitatea să joace fotbal și să facă mișcare peste tot, jocurile copilăriei, eram inovativi în gândire. Astăzi, în afară de tehnologie, foarte puțini părinți sau chiar copii sunt preocupați să facă sport”, a declarat fostul președinte al FRF.

UPDATE: Ora 14.00 – Nicolae Stanciu îl susține pe Edi Iordănescu, după ce s-a zvonit că selecționerul va pleca după meciurile din Liga Națiunilor.

„Sunt nerăbdător să încep să lucrez cu domnul Edi. L-am mai avut pe vremea când eram la Vaslui, era antrenor secund. Acum e cu totul diferit, e în altă postură și sunt entuziasmat să lucrez cu el.

Nu e deloc o presiune în plus. Am vorbit cu dânsul atunci ( n.r. – când a semnat în China), am avut mai multe discuții aceste luni. Îmi doresc ca eu și ceilalți colegi ai mei să îl ajutăm, să avem rezultate bune și să facem suporterii români fericiți”, a spus Nicolae Stanciu, noul număr 10 de la națională, pentru Antena Sport.

UPDATE: ora 13:00– Federația Română de Fotbal a anunțat lotul de 23 de jucători ales de Edi Iordănescu pentru meciul cu Finlanda, dar și numerele „tricolorilor”. De pe lista selecționerului lipsesc Nicolae Păun, Florinel Coman și Daniel Boloca, care nu au prins lotul, plus Andrei Burcă, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene

1. Ionuț Radu
2. Andrei Rațiu
3. Bogdan Mitrea
4. Cristian Manea
5. Ionuț Nedelcearu
6. Tudor Băluță
7. Denis Alibec
8. Alexandru Cicâldău
9. George Pușcaș
10. Nicolae Stanciu
11. Nicușor Bancu
12. Horațiu Moldovan
13. Deian Sorescu
14. Marius Marin
15. Darius Olaru
16. Ștefan Târnovanu
17. Adrian Rus
18. Răzvan Marin
19. Florin Tănase
20. Dennis Man
21. Denis Drăguș
22. Mario Camora
23. Andrei Cordea

UPDATE: ora 12.00– Vineri, FRF a anunțat că vor fi aproximativ 20.000 de spectactori la ora jocului dintre Finlanda și România. Vor fi și o sută de români care și-au cumpărat deja bilete în sectorul rezervat oaspeților.

Edi Iordănescu are două examene foarte dificile în luna septembrie, ambele în grupa din Liga Națiunilor. România înfruntă Finlanda, în deplasare, vineri 23.09.2022, și Bosnia Herțegovina, pe teren propriu, trei zile mai târziu.

Naționala are de plătit în fața fanilor o mulțime de datorii. A câștigat doar trei puncte în patru partide și se află pe ultimul loc în grupă. Singurul succes a fost înregistrat în meciul tur cu Finlanda, când Nicușor Bancu a marcat golul victoriei, iar George Pușcaș a ratat o lovitură de la 11 metri.

Selecționerul Edi Iordănescu are o mulțime de probleme înaintea acestei partide. Vlad Chiricheș s-a accidentat și a fost înlocuit de Bogdan Mitrea, iar Andrei Burcă este suspendat. În aceste condiții, formula de start ar putea să arate astfel.

Echipa probabilă a României în meciul cu Finlanda:
I. Radu – Rațiu, A. Rus, Nedelcearu, N. Bancu – R. Marin, T. Băluță, Cicâldău – D. Man, G. Pușcaș, Fl. Tănase

Edi Iordănescu, întrebat înaintea partidei dacă are de gând să-și dea demisia

Mandatul lui Edi Iordănescu este aspru contestat. Selecționerul a condus naționala în șase partide, patru oficiale și două amicale și a obținut doar un succes. În cele patru partide din grupă a înscris un gol și a primit șase.

„Rămâi la naţională indiferent de rezultatele celor două meciuri?

Este o afirmaţie pe care nu pot să mă hazardez să o fac. Nu pentru că nu îmi doresc foarte tare. Ba mai mult decât atât, mă declar foarte mulţumit de condiţiile pe care le am aici la fiecare acţiune şi nu numai. Şi în ceea ce înseamnă activitatea mea zilnică”, a declarat Edi Iordănescu.

Mihai Stoichiță a încercat să calmeze atmosfera și a spus că selecționerul are tot sprijinul conducerii Federației Române de Fotbal.

„Evaluare… ce să-l evaluăm? (n.r. – pe Edi Iordănescu) Trebuie să fim extrem de atenți la ce vom face în viitor, nu să evaluăm, că nu prea avem ce să mai evaluăm. Nu, nu există așa ceva (un număr de puncte impus lui Iordănescu din următoarele două meciuri) Nu i s-a impus niciun fel de minimum”, a declarat, în Finlanda, directorul tehnic al Federației Române de Fotbal.

Edi Iordănescu și-a dezvăluit obiectivele de la echipa națională

Edi Iordănescu a avut un discurs puțin schimbat la conferința de presă de la Helsinki. A vorbit despre planurile sale, dar și pentru strategia echipei naționale pentru preliminariile Campionatului European din anul 2024

„Îmi doresc consolidarea unei echipe naționale, care să aibă șanse reale pentru calificarea la Campionatul European. Sunt la a treia acțiune la echipa națională, iar acum am în linii mari un tablou complet asupra situației. Am simțit că jucătorii încep să înțeleagă și să își însușească din dorințele noastre, din sarcinile pe care le dăm către ei.

Rămâne ca acest lucru să îl demonstreze și pe teren. Trebuie să începem să arătăm ca o echipă care are aspirații cu șanse reale pentru calificarea la turneul final. Trebuie să începem să arătăm bine și să schimbăm imaginea lăsată în iunie”, au fost cuvintele lui Edi Iordănescu.

Cine transmite la TV Finlanda – România

Partida Finlanda – România se va disputa vineri, 23.09.2022, de la ora 21.45. Duelul va fi direct la televiziune și va putea fi urmărit pe Antena 1, post care a preluat drepturile de televizare deținute anul trecut de trustul PRO.

Lotul României pentru meciurile cu Finlanda și Bosnia și Herțegovina:
PORTARI: Ionuț Radu (Cremonese | Italia, 0/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 0/0), Ștefan Târnovanu (FCSB, 0/0);

FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 8/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 18/2), Bogdan Mitrea (Sepsi), Adrian Rus (Pisa | Italia, 14/0), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 21/2), Andrei Burcă (CFR Cluj, 12/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 26/2), Mario Camora (CFR Cluj, 8/0);

MIJLOCAȘI: Deian Sorescu (Rakow | Polonia, 7/0), Dennis Man (Parma |Italia, 14/4), Andrei Cordea (FCSB, 2/0), Alexandru Cicâldău (Al-Ittihad Kalba | EAU, 25/3), Daniel Boloca (Frosinone | Italia, 0/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 6/0), Nicolae Păun (Sepsi OSK, 1/0), Tudor Băluță (Farul Constanța, 7/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 41/2), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 54/11), Darius Olaru (FCSB, 6/0), Denis Drăguș (Standard Liege | Belgia, 2/0), Florinel Coman (FCSB, 5/0);