03 iun. 2019 | 19:16

Simona Halep, în sferturile Roland Garros! Cum a învins-o pe Iga Swiatek

Știri generale

Simona Halep s-a calificat lejer în sferturile Roland Garros, după ce a învins-o pe poloneza Iga Swiatek.

Simona Halep s-a calificat fără probleme în sferturile turnelului Roland Garros de la Paris, după ce a trecut, în două seturi, scor 6-1, 6-0, de sportiva din Polonia, Iga Swiatek. Adversara ei are doar 18 ani și este încă la liceu.

Simona Halep nu a avut emoții. A început meciul în forță și l-a terminat la fel, trecând fără probleme de adversara ei și calificându-se în sferturile de finală de la Roland Garros.

Ce urmează la Roland Garros pentru Simona Halep

Simona Halep este favorită să câștige turneul de la Roland Garros, potrivit estimărilor pariorilor. Are o cotă de 2,60 la casele de pariuri pentru a câștiga turneul pe zgura de la Paris. O astfel de performanță a reușit și anul trecut, când s-a impus în finală în fața americancei Sloane Stephens. Acum, are de apărat nu numai numărul 3 mondial, dar poate urca și în clasamentul WTA.

Dacă ce a trecut de Iga Swiatek, Simona se va întâlni în sferturi cu învingătoarea dintre Aliona Bolsova și Amanda Anisimova. Ulterior, însă, drumul ar putea deveni mai dificil, în condițiile în care s-ar putea bate cu doi capi de serie: Ashleigh Barty (locul 9 WTA) și Madison Keys (locul 14 WTA).

Simona Halep este urmărită, la Roland Garros, și de publicațiile internaționale, care o laudă ori de câte ori au ocazia.

Publicații importante din Italia, Franța, Olanda și Marea Britanie au scris despre victoria Simonei Halep la Roland Garros.

Standard.co.uk scria recent că „Simona Halep a trecut peste un set pierdut şi continuă cursa pentru apărarea titlului la Roland Garros, în urma victoriei cu Ajla Tomljanovic. În setul al treilea, Halep şi-a dat seama ce are de făcut împotriva adversarei şi a început să lovească mai puternic. Totuşi, experienţa şi-a spus cuvântul, iar Halep a câştigat al şaselea meci, din ultimele şapte”.

Parteneri
Raluca Moianu a devenit soacră mică. Fiica ei s-a căsătorit. Cine este soțul celebru al tinerei de 19 ani
Redactia.ro
Mihai Trăistariu nu și-a mai văzut de 5 ani nepoata, geniu în matematică, dispărută în America: „Soră-mea a făcut ședințe la psihiatru”
Click.ro
Boala SECRETĂ de care suferă Anca Țurcașiu. Află cum i-a schimbat viața diagnosticul primit!
Vocea.biz
Cum arată o casă în care s-a investit 1 milion de euro! Roxana Nemeș și afaceristul Călin Hagima se laudă cu rezultatul! FOTO
Unica.ro
Un serial Netflix face furori, la două zile de la lansare. Fanii fac petiții
EVZ.ro
A venit iarna în România! Imagini cu stratul de zăpadă care s-a depus deja în mai multe zone / GALERIE FOTO
Spynews
Putin a dat ordinul ISTORIC. Decizia poate șterge Ucraina de pe harta planetei. A semnat azi
Capital.ro
Ce frumos! Fata celebrei prezentatoare TV s-a căsătorit la 19 ani și e deja însărcinată! Primele imagini de la cununia civilă
Avantaje
Se dă o PENSIE MAI MARE pentru acești vârstnici
Mediaflux
Valentina Pelinel și Cristi Borcea au împlinit 6 ani de la nuntă. S-au căsătorit în Budapesta, intr-un cadru de vis
Spynews.ro
De ce nu existau țărani grași acum 100 de ani. Dieta zilnică a strămoșilor noștri o să te surprindă
Realitatea.net
Cine a câștigat prima imunitate din Malaezia. Trei echipe s-au calificat la jocul de amuletă