Românii ar putea cumpăra energie mai ieftină începând din 2026 – cine ne ajută
Începând de anul viitor, românii ar putea să-și cumpere electricitatea direct de la vecinii care produc energie verde pe acoperișurile blocurilor sau ale caselor. O nouă reglementare adoptată recent deschide calea formării așa-numitelor „comunități de energie”, entități în care mai mulți prosumatori, consumatori, mici afaceri sau chiar instituții publice pot produce și folosi împreună energia […]