28 nov. 2019 | 15:42

Povestea soților îmbrățișați, scoși morți de sub dărâmături. Imagini înfiorătoare din Albania

Știri generale
Povestea soților îmbrățișați, scoși morți de sub dărâmături. Imagini înfiorătoare din Albania
Povestea soților îmbrățișați, scoși morți de sub dărâmături. Imagini înfiorătoare din Albania

Cutremur Albania, 6,4 grade pe Richter, cel puțin 40 de morți, 10 cadavre recuperate de sub dărâmături, 2 dintre ele..scoase împreună. Povestea soților îmbrățișați, protejându-se unul pe celălalt în timpul tragediei. Imagini înfriorătoare.

Seism Albania. Povestea soților îmbrățișați, scoși morți de sub dărâmături

Un cutremur extrem de puternic a avut loc în dimineața zilei de marți, 26 noiembrie, la circa 40 de kilometri de Tirana, vestul Albaniei. Seismul a avut 6,3 grade pe scara Richter și s-a produs la ora locală 03:54,04:54 ora României. Potrivit mediafax.ro, epicentrul cutremurului a fost de 10 kilometri de nord de localitatea Durres și la 44 de kilometri vest de capitala Tirana. Țările afectate au fost: Bulgaria, Bosnia şi Herţegovina, Croaţia, Grecia, Italia, Kosovo, Muntenegru, Serbia, Macedonia de Nord și Albania. În ultimele trei zile, a avut loc o serie incredibilă de seisme, numărul depășind 650. Numeroase clădiri s-au prăbușit sub ochii oamenilor, iar cele mai mari daune au fost în orașul Durres.

Bilanțul: cel puțin 40 de morți. Echipele de intervenție au recuperat 10 cadavre de sub dărâmături. Eforturile din partea oamenilor continuă. Printre salvatori s-au numărat și 53 de români, care încercau să scoată două victime de sub ruinele unei case din Durres, în momentul în care a urmat cea mai puternică replică a cutremurului, respectiv de 5,6 grade pe Richter.

Moment marcant pentru pompieri

După ce toți s-au adăpostit în locuri cât mai sigure, la ceva timp, plutonierul major Fota – RO USAR a declarat că s-au găsit două victime pe partea din spate a clădirii.

Cutremur Albania

„Am evacuat zona, acum așteptăm să fim în siguranță ca să intervenim din nou. S-au găit două victime pe partea din spate a clădirii și se presupune că mai este o victimă pe partea din spatele clădirii”, a transmis omul legii.

Așadar, după ce a trecut panica, militarii români și-au reluat misiunea. Aceștia au montat inclusiv o tiroliană care să permită transportul mai rapid al victimelor. Într-o casa transformată în praf locuia o familie cu 9 membri, dintre care numai unul a supraviețuit. Un moment marcant pentru pompieri a fost atunci când, sub ruine, au găsit doi soți care au sfârșit îmbrățisându-se, încercând să se protejeze unul pe celălalt.