Meciul România U21-Germania U21 se va disputa azi, la TVR 1, dar îl poți vedea în format live-text și pe Playtech.ro. Sunt mai puțin de trei ore până ce ”tricolorii mici” vor disputa ultimul joc al grupei A de la EURO.
UPDATE: Final de meci! Germania merge mai departe, în sferturile de finală ala Campionatul European de tineret.
Min. 71: Ratare! Nmecha șutează în bară. Andrei Vlad a ghicit colțul și era pe minge.
Min. 70: Penalty pentru Germania! Oaidă face henț. Sparge zidul la o lovitură liberă, iar mingea îi sare-n braț.
Update min. 63: Schimbare, Germania! Iese Klimowicz, intră Burkardt!
Min. 57: Schimbare, România! Iese Mario Dulca, intră Olimpiu Moruțan!
Min. 52: Cartonaș galben, România! Darius Olaru este și el avertizat.
Min. 50. Cartonaș galben, Germania! Niklas Dorsch își calcă un adversar.
Min. 48: Cartonaș galben, România! Alexandru Mățan își asumă un fault de la spate.
UPDATE: Scorul este 0-0 în prima repriză a meciului România U21-Germania U21.
UPDATE: Cartonaș galben pentru România! Răzvan Oaidă este avertizat pentru un fault dur la mijlocul terenului.
În minutul 23, Germania a avut o ocazie uriașă! Klimovics scapă singur cu Vlad, îl lobează, dar apare Pașcanu pe linia porții și respinge fantastic.
Update: Mățan reușește să prindă un șut foarte bun, din păcate e bară.
Update: Corner pentru formația noastră. Olaru executa cornerul. O minge care este scoasă de un fundaș german.
Update, ora 19:00 – Romania la un pas de sferturile de finală. Daca ne calificam jucam pe 31 mai. S-a dat START de meci. E pastrat sistemul 4:3:3 pentru jucătorii noștri.
Update 18:57: Acum se intonează imnul României. Jucătorii noștri îl intonează.
Update 18:15: Primul jucător român care ieșit la încălzire este portarul Andrei Vlad.
Astfel că după semifinala disputată în 2019, tinerii tricolori au șansa să iasă din nou din grupele Campionatului European. De altfel, selecționerul Adrian Mutu a încercat să le insufle curaj și entuziasm elevilor săi ca să treacă de reprezentativa U21 a Germaniei. Duelul România U21 – Germania U21 va fi arbitrat de o brigadă spaniolă.
Meciul o să fie condus la centru de Guillermo Cuadra Fernandez, ajutat și de asistenții Iñigo Prieto și José Naranjo.
”Cel de-al patrulea oficial este Ádám Farkas din Ungaria. Menționăm că Brigada din Spania a mai condus două meciuri de la Campionatul European: Ungaria – Germania 0-3 și Rusia – Franța 0-2. De fiecare dată, centralul a acordat două cartonașe galbene”, se arată pe FRF.RO.
Jucătorii echipei România U21 vor juca în echipament galben. La antrenamentul dinaintea meciului, Adrian Mutu a avut un discurs motivator în fața jucătorilor săi.
„Ultimul strop de energie îl lăsăm acolo. Dacă îl lăsaţi, nu ne bat şi o să îi batem. V-am spus că o să facem viaţa grea tuturor. Poate nu aţi crezut, dar acum e timpul să credeţi pentru că vedeţi. Aveţi şansa să luaţi ce e al vostru. Toată lumea împreună.
Ăsta e spiritul care ne caracterizează. Aveţi numai de câştigat. Nu contează cât de buni sunteţi acum pentru că mâine seară o să fiţi şi mai buni”, a fost mesajul selecționerului Adrian Mutu pentru elevii săi.
Menționăm că în cazul unei înfrângeri în ultima etapă în fața Germaniei, șansele României ca să se califice nu sunt zero, dar pentru accederea în sferturi este nevoie ca Olanda să piardă ori să remizeze cu Ungaria. Căpitanul selecționatei U21 o să lipsească de la acest meci, întrucât este suspendat din cauza cumulului de cartonașe galbene.
”Băieți, de când sunt la naționala asta, am cunoscut cel mai unit grup! Și, cu voi toți, nu îmi e frică de nimeni și nimic! Am demonstrat asta cu Olanda, vreau să demonstrăm și astăzi! Pentru noi este un derby și doar o echipă poate să iasă câștigătoare de pe teren, și asta este România! Da? Împreună, toți uniți! Luptăm pentru România! Da? Haide! Hai România!”, a fost mesajul de încurajare al căpitanului Marius Marin.