02 sept. 2022 | 08:19

Cu David Popovici în echipă, ștafeta combinată 4×100 m liber a câștigat medalia de argint la CM juniori din Peru. Rezultatele zilei obținute de sportivii români – FOTO

Sport
Cu David Popovici în echipă, ștafeta combinată 4x100 m liber a câștigat medalia de argint la CM juniori din Peru. Rezultatele zilei obținute de sportivii români - FOTO
David Popovici și ștafeta 4x100 m liber au câștigat medalia de argint la Campionatul Mondial de juniori din Peru

David Popovici a pus umărul la o nouă medalie pentru România. Ștafeta combinată 4×100 m liber a terminat pe locul doi competiția de la Campionatul Mondial de înot pentru juniori. Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz în proba de 800 m liber.

David Popovici și ștafeta 4×100 m liber, medalie de argint la Campionatul Mondial de juniori din Peru

David Popovici își continuă prestațiile foarte bune de la Campionatul Mondial de înot pentru juniori. După ce a câștigat medalia de aur la 200 de metri liber, stabilind un nou record al competiției, dar și titlul în proba de 4×100 m liber sportivul de 17 ani a pus umărul și la performanța reușită de ștafeta combinată 4×100 m liber în finala de la Lima.

„România a câștigat medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber
Ce sportivi minunați are natația românească! România a cucerit medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

Vicecampioană europeană de juniori, în această vară, chiar la Otopeni, ștafeta combinată a României a ocupat locul al doilea în finala găzduită de bazinul olimpic din incinta Videna Aquatic Center din Lima.

David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu au încheiat cursa cu timpul de 3:30.39 min.

Pe locul întâi s-a clasat Ungaria, iar pe poziția a treia a terminat Italia”, se spune în comunicatul postat pe pagina de Facebook a Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

Vlad Stancu, medalie de bronz în proba de 800 metri liber

Nu a fost singura medalie a zilei pentru sportivii din România. Vlad Stancu a terminat pe locul trei finala de la 800 metri liber.

„După ce a deschis drumul României către medalii în Peru, cu argintul de la 400 m liber, elevul antrenoarei Iulia Becheru a cucerit în această noapte medalia de bronz în proba de 800 m liber.

Timpul său 7:56.14 min.
Pe primul loc s-a clasat Carlos Garach Benito (Spania) – 7:52.73 min., iar al doilea a sosit Batuhan Filiz (Turcia) – 7:55:61 min”, scriu oficialii federației.

În celelalte curse ale zilei, Bianca Costea a terminat pe locul 4 în finala de la 100 m liber, iar Patrick Sebastian Dinu a ocupat locul 14 în proba de 50 m liber.

Sursa Foto: Facebook Federația Române de Natație și Pentatlon Modern

Parteneri
Cum atragi banii în viața ta. Cât ești de norocos în funcție de data nașterii
Redactia.ro
Ce a pus Prodanca în pachetele de Paște pe care le-a împărțit pentru regretata sa mamă, Ionela: „Pe barosăneală, așa cum îi plăcea ei!”
Click.ro
Digi24
O femeie și-a reclamat soțul pentru ce a forțat-o să facă în dormitor. Dar un judecător i-a spus că în căsătorie e permis orice
Digi24
Emily Ratajkowski, 'femeia cu cei mai frumoși sâni', apariție de senzație într-o rochie super decoltată / FOTO
Unica.ro
Medicul și vedeta. Monica Bârlădeanu și Valeriu Gheorghiță, vacanță romantică în Deltă
EVZ.ro
Luna Nouă în Taur, astăzi, 7 mai 2024, ora 23:22 . Semnele zodiacale care vor străluci în această perioadă