Ce au făcut Simona Halep și Garbine Muguruza în meciurile anterioare. Sportiva din Spania, în avantaj

Ce a spus Garbine Muguruza înaintea meciului cu Simona Halep de la Austrailian Open și ce s-a întamplat în meciurile din trecut. Cele două s-au mai întâlnit în trecut, iar bilanțul meciurilor este favorabil sportivei din Spania.

Ce au făcut Simona Halep și Garbine Muguruza în meciurile anterioare

Simona Halep (28 de ani) numărul 3 mondial se va înfrunta cu Garbine Muguruza (26 de ani) în meciurile din semifinalele Openului Australiei.

”E o jucătoare foarte puternică (n.r. Simona Halep). A practicat un tenis foarte consistent în ultimii ani. Va fi un meci dur. Așa se întâmplă mereu când întâlnești pe cineva din Top 5. E o semifinală și bineînțeles că mă aștept ca ea să dea tot ce are mai bun. La fel voi face și eu. Nu mă gândesc foarte mult la faptul că am ajuns în semifinale.”, a spus Garbine Muguruza. Simona Halep e singura sportivă care nu a pierdut set la această ediție la Australian Open potrivit Digisport.

Halep și Muguruza s-au întâlnit de 5 ori până acum și sportiva Spaniei conduce cu 3-2 având toate victorile pe hard. În 2015 la Stuttgard Halep s-a impus în optimi cu un scor de 3-6, 6-1, 6-3, iar în 2018 în semifinalele de la Roland Garros a avut un scor 6-1 și 6-4. Știam deja că dacă voi câștiga, voi juca mâine (n.r. peste doar o zi), așa că totul e perfect. Sunt pregătită. M-am mai întâlnit cu astfel de situații și încerc să fiu calmă și să mă pregătesc pentru următorul meci., a mai spus Muguruza.

Sportiva din Spania este în avantaj

Garbine Muguruza a câștigat finala la turneului de la Cincinnati în 2017, scor 6-1, 6-0, a avut și în Cupa Federației în 2015, la Galați scor 6-4, 6-3 în 2014 iar la Wuhan, în turul I, scor 2-6, 6-2, 6-3. Miercuri, în sferturile de finală, Muguruza a câștigat în două seturi, 7-5, 6-3,
a învins-o pe  Anastasia Pavlyuchenkova după o oră şi 33 minute de joc așa s-a calificat în premieră la penultimul act al competiției de la antipozi. Dar Halep a învins-o rapid pe Anett Kontaveitt înaintea acestui duel în doar 53 de minute cu scor 6-1, 6-1. potrivit Digisport.

”Sunt pregătită”, este mesajul pe care sportiva din Spania îl transmite campioanei noastre. Muguruza, dublă campioană de Grand Slam (Roland Garros 2016 şi Wimbledon 2017), nu a mai jucat nici o semifinală din 2018 la turneul major parizian când la penultimul act a fost învinsă de Halep.