Câștigatorii Premiilor Gopo 2021. Ce s-a întâmplat cu documentarul Colectiv, al regizorului Alexander Nanau

Câștigatorii Premiilor Gopo 2021. Ce s-a întâmplat cu documentarul Colectiv, al regizorului Alexander Nanau
Gala Premiilor Gopo 2021

De ani de zile, Gala Premiilor Gopo a sărbătorit și apreciat cele mai importante realizări ale cinematografiei româneşti. Anul acesta, evenimentul a avut loc marți, pe 29 iunie la Amfiteatrul „Mihai Eminescu” din Bucureşti. Actorul Adrian Nicolae a fost gazda celei de-a XV-a ediţii a Galei Premiilor Gopo.

Gala Premiilor Gopo 2021

Update 23.25

S-au anunțat marii câștigători ai seii la festivalul de film de la Gala Premiilor Gopo 2021:

  • Premiul special pentru întreaga carieră: Enache Hărăbor
  • Premiul Special: Magda Mihăilescu
  • Cel mai bun actor în rol secundar masculin: Emanuel Pârvu, filmul “5 minute”
  • Cea mai bună actriță într-un rol secundar: Elvira Deatcu, pentru rolul Maria Holban din filmul “5 minute”
  • Premiul publicului, care se acordă filmului cu cel mai mare succes de box office: “Miami Bici”
  • Cel mai bun sunet: Tom Weber, Andreas Muhlschlegel și Lukas Moudry, pentru documentarul “Acasă”
  • Cel mai bun film de debut: “Acasă” (regia Radu Ciorniciuc)
  • Cea mai bună muzică originală: Marius Leftărache, Matei Stratan și Cristina Chiosea, pentru filmul “Urma”
  • Cel mai bun film european: “Sorry we missed you” / În absența dumneavoastră – Franța
  • Cel mai bun montaj: “Colectiv” – Alexander Nanau, George Cragg, Dana Bunescu
  • Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură: Bianca Boeroiu și Domnica Bodogan pentru filmul “Tipografic Majuscul”
  • Premiul pentru Tânără Speranță: Alma Buhagiar, pentru regia scurtmetrajului “Împreună”
  • Cel mai bun scurtmetraj de animație: “Moartea și cavalerul” (regia Radu Gaciu)
  • Cel mai bun scurt metraj documentar: “Cerbul a trecut prin fața mea” (regia Vlad Petri)
  • Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune: “În noaptea” (regia Ana Pasti)

Știrea inițială

În cadrul ceremoniei de decernare a Premiilor Gopo vor fi prezentate trei momente muzicale pregătite de trupa Om La Lună, muzicianul şi culegătorul de folclor Bogdan M. Simion şi violoncelistul Andrei Cavassi.

Actorul Costel Constantin va fi distins cu Premiul Gopo pentru Întreaga Carieră. Scenografa şi creatoarea de costume Doina Levintza va fi omagiată cu Premiul pentru Întreaga Activitate, oferit de Primăria Municipiului Bucureşti prin Centrul Cultural Expo Arte.

Criticul de film Magda Mihăilescu şi sculptorul machetist Enache Hărăbor vor primi două premii speciale pentru carierele lor deopotrivă excepţionale. 600 de profesionişti din industria cinematografică au fost implicați în procesul de votare, desfăşurat până pe 29 iunie, pe platforma pusă la dispoziţie de organizatori.

Cel mai bun film de lungmetraj

  • „Acasă” – producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen Î România (Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)
  • „colectiv” – producători: Alexander Nanau, Bianca Oana, Bernard Michaux, Hanka K (Alexander Nanau Production, Samsa Film, HBO Europe)
  • „Ivana cea Groaznică” – producători: Ada Solomon, Ivana Mladenovic Î România (MicroFILM)
  • „Tipografic Majuscul” – producător: Ada Solomon Î România (MicroFILM)

Cea mai bună regie

  • Alexander Nanau pentru filmul „colectiv”
  • Ivana Mladenovic pentru filmul „Ivana cea Groaznică”
  • Radu Ciorniciuc pentru filmul „Acasă”
  • Radu Jude pentru filmul „Tipografic Majuscul”

Cel mai bun actor în rol principal

  • Igor Babiac pentru rolul Anton din filmul „Dragoste 2. America”
  • Mihai Călin pentru rolul Nicu Holban din filmul „5 Minute”
  • Şerban Lazarovici pentru rolul Mugur Călinescu din filmul „Tipografic Majuscul”
  • Teodor Corban pentru rolul Mihnea din filmul „Urma”

Cea mai buna actriţă în rol principal

  • Diana Cavallioti pentru rolul Liliana Calomfir din filmul „5 Minute”
  • Irina Rădulescu pentru rolul Ana din filmul „Urma”
  • Ivana Mladenovic pentru rolul Ivana din filmul „Ivana cea Groaznică”

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Dragoş Bucur pentru rolul Radu din filmul „Urma”
  • Emanuel Pârvu pentru rolul Coman din filmul „5 Minute”
  • Lucian Ifrim pentru rolul Cristi din filmul „Urma”
  • Miodrag Mladenovic pentru rolul Tatăl din filmul „Ivana cea Groaznică”

Cea mai bună actriţă în rol secundar

  • Ana Radu pentru rolul Anca Holban din filmul „5 Minute”
  • Anca Pop pentru rolul Anca din filmul „Ivana cea Groaznică”
  • Elvira Deatcu pentru rolul Maria Holban din filmul „5 Minute”
  • Ioana Iacob pentru rolul Mama din filmul „Tipografic Majuscul”

Cel mai bun scenariu

  • Dorian Boguţă şi Loredana Novak pentru filmul „Urma”
  • Ivana Mladenovic şi Adrian Şchiop pentru filmul „Ivana cea Groaznică”
  • Radu Jude şi Gianina Cărbunariu pentru filmul „Tipografic Majuscul”

Cea mai bună imagine

  • Alexander Nanau pentru filmul „colectiv”
  • Barbu Bălăşoiu pentru filmul „Urma”
  • Carmen Tofeni pentru filmul „Ivana cea Groaznică”
  • Oleg Mutu pentru filmul „Dragoste 2. America”
  • Radu Ciorniciuc şi Mircea Topoleanu pentru filmul „Acasă”

Cel mai bun montaj

  • Alexander Nanau, George Cragg şi Dana Bunescu pentru filmul „colectiv” – câştigător
  • Andrei Gorgan pentru filmul „Acasă”
  • Cătălin Cristuţiu pentru filmul „Tipografic Majuscul”
  • Patricia Chelaru şi Cătălin Cristuţiu pentru filmul „Ivana cea Groaznică”
  • Tudor D. Popescu pentru filmul „Urma”

Cel mai bun sunet

  • Alexandru Dumitru, Daniel Soare şi  Dejan Kragulj pentru filmul „Ivana cea Groaznică”
  • Andre Rigaut şi Michal Fojcik pentru filmul „Dragoste 2. America”
  • Jean Umansky şi Dana Bunescu pentru filmul „Tipografic Majuscul”
  • Mihai Grecea, Florin Tăbăcaru, Angelo Dos Santos, Michele Schillings pentru filmul „colectiv”
  • Tom Weber, Andreas Mühlschlegel şi Lukás Moudrý pentru filmul „Acasă”

Cea mai bună muzică originală

  • Bartosz Chajdecki pentru filmul „Dragoste 2. America”
  • Flora Pop pentru filmul „Totul nu va fi bine”
  • Marius Leftărache, Matei Stratan şi Cristina Chiosea pentru filmul „Urma”

Cele mai bune decoruri

  • Andreea Popa pentru filmul „Urma”
  • Irina Moscu pentru filmul „Tipografic Majuscul”
  • Mihaela Poenaru pentru filmul „Dragoste 2. America”

Cele mai bune costume

  • Adina Bucur pentru filmul „5 Minute”
  • Dorin Negrău pentru filmul „Tipografic Majuscul”
  • Iulia Popescu pentru filmul „Ivana cea Groaznică”
  • Mălina Ionescu pentru filmul „Urma”

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură

  • Bianca Boeroiu şi Domnica Bodogan pentru filmul „Tipografic Majuscul” – câştigător
  • Dana Moldoveanu şi Lidia Ivanov pentru filmul „Urma”
  • Iulia Popescu şi Dejana Petrucic pentru filmul „Ivana cea Groaznică”
  • Manuela Simionescu şi Dana Roşeanu pentru filmul „5 Minute”

Cel mai bun film de debut

  • „Acasă” (r. Radu Ciorniciuc)
  • „Totul nu va fi bine” (r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom)
  • „Urma” (r. Dorian Boguţă)

Cel mai bun documentar

  • „Acasă” – r. Radu Ciorniciuc, producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen Î România (Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)
  • „Lemn” – r. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst şi Ebba Sinzinger, producători: Vincent Lucassen, Ebba Sinzinger, Monica Lăzurean-Gorgan Î România (4 Proof Film)
  • „Superhombre” – r. Lucian Mircu, Mircea Gherase, producători: Mircea Gherase, Lucian Mircu Î România (Mircea Gherase PFA)
  • „Totul nu va fi bine” – r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom, producători: Alexandru Solomon, Ada Solomon Î România (Hi Film Productions)

Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune

  • „În noapte” – r.  Ana Pasti, producători: Irena Isbăşescu, Adrian Sitaru Î România (4Proof Film) – câştigător
  • „Kaimos” – r. Sarra Tsorakidis, producător: Paul Negoescu Î România (Papillon Film)
  • „Laila” – r. Raya Al Souliman, producător: Paul Negoescu Î România (Papillon Film)
  • „Ţinutul care nu doarme niciodată” – r. Andra Tarara, David Schwartz, producători: Andra Tarara, David Schwartz Î România

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie

  • „Candy Can” – r. Anton Octavian, producător: Mihai Mitrică Î România (Safe Frame)
  • „Cântec de leagăn” – r. Paul Mureşan, producător: Mihai Mitrică Î România (Safe Frame)
  • „Moartea şi cavalerul” – r. Radu Gaciu, producători: Tudor Giurgiu, Adriana Bumbeş Î România (Hai-Hui Entertainment) – câştigător
  • „Saşa şi Petre” – r. Luca Istodor Î România

Cel mai bun scurtmetraj documentar

  • „Apropieri” – r. Ioana Grigore, producător: Ioana Grigore Î România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)
  • „Cerbul a trecut prin faţa mea” – r. Vlad Petri, producător: Vlad Petri ÎRomânia (Activ Docs) – câştigător
  • „Totul pentru Riana” – r. Mihai Gavril Dragolea, producători: Mihai Gavril Dragolea, Ioana Lascăr Î România (Vagabond Film, deFilm)
  • „Venim pe rând şi mergem pe sărite” – r. Mihnea Toma Î România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)

Tânără speranţă

  • Alma Buhagiar pentru regia scurtmetrajului „Împreună” – câştigător
  • Cătălin Rugină pentru imaginea scurtmetrajelor „Datoria”, „Vânătoarea de cerbi”
  • Gabor Bondi pentru rolul Raul din scurtmetrajul „În noapte”
  • Patricia Chelaru pentru montajul filmului „Ivana cea groaznică”
  • Teona Galgoţiu pentru regia scurtmetrajelor „Elefant departe”, „Mă uit înapoi şi dispare”

Cel mai bun film european

  • „Il Traditore/ Trădătorul” – r. Marco Bellocchio Î Italia, Franţa, Germania, Brazilia (distribuitor: Independenţa Film)
  • „It Must Be Heaven/ Paradisul, probabil” – r. Elia SuleimanÎ Franţa, Qatar, Germania, Canada, Turcia, Teritoriile Palestiniene (distribuitor: Independenţa Film)
  • „Les Miserables/ Mizerabilii” – r. Ladj Ly Î Franţa (distribuitor: Independenţa Film)
  • „Sorry We Missed You/ În absenţa dvs.” –  r. Ken Loach Î Franţa (distribuitor: Independenţa Film) – câştigător
DĂ PLAY ȘI FII MAI INFORMAT DECÂT PRIETENII TĂI