Prima sesiune a Bacalaureatului 2019 s-a încheiat joi, cu proba scrisă la alegere a profilului și specializării. În Capitală, pentru susținerea probei E)d) s-au înscris 13.924 de absolvenți ai clasei a 12-a, dintre care au absentat 397. Inspectoratul școlar al Municipiului București(IȘMB) precizează că niciun candidat nu a fost eliminat.
Emoțiile pentru examenul maturității s-au încheiat astăzi, odată cu susținerea ultimei probe, cea la alegere a profilului, iar ”piața” a fost mare, căci au avut 11 materii la îndemână: geografie, biologie, fizică, chimie, anatomie, informatică, economie, logică, sociologie, filosofie și psihologie.
:format(webp):quality(80)/https://playtech.ro/stiri/wp-content/uploads/2019/07/bacalaureat-2019.jpg)
Prima sesiune a Bacalaureatului 2019 s-a încheiat joi, cu proba scrisă la alegere a profilului și specializării
Condiții de promovare:
Subiecte Logică
Barem Logică
Subiecte Fizică
Barem Fizică
Subiecte Geografie
Barem Geografie
Subiecte Psihologie
Barem Psihologie
Subiecte Economie
Barem Economie
Subiectele de la proba la alegere a profilului și specializării au fost stabilite de Ministerul Educației, prin Centrul Național de Evaluare și Examinare din subordinea sa. Absolvenții de clasa a 12-a au avut la dispoziție 3 ore pentru a rezolva subiectele. Rezultatele examenului vor fi afișate pe data de 8 iulie.