Noutate pentru românii care merg cu mașina în Turcia. Ce se întâmplă la vamă dacă ai amenzi neplătite în Bulgaria

Noutate pentru românii care merg cu mașina în Turcia. Ce se întâmplă la vamă dacă ai amenzi neplătite în Bulgaria
Românii care pleacă în vacanță cu mașina spre Turcia trebuie să fie atenți

Românii care pleacă în vacanță cu mașina spre Turcia trebuie să fie atenți la o situație semnalată recent pe un grup de Facebook dedicat turiștilor. Un șofer care a plecat spre Antalya a povestit că, la ieșirea din Bulgaria către Turcia, autoritățile verifică dacă mașinile figurează cu amenzi rutiere neachitate din anii anteriori.

Potrivit acestuia, cei care au amenzi pe teritoriul Bulgariei nu sunt lăsați să își continue drumul până când nu achită sumele restante. Plata s-ar face direct la ghișeu, doar cu cardul, iar șoferii primesc procesul-verbal și chitanța.

Românii, opriți la ghișeu pentru amenzi vechi

Bărbatul a povestit că la graniță era coadă de români care plăteau amenzi mai vechi, în special pentru depășirea vitezei surprinsă de radare. Sumele ar fi fost cuprinse între 18 și 200 de euro, în funcție de abatere.

Șoferul susține că a fost chemat și el pentru verificări, după ce în sistem apăreau amenzi din 2021, 2022 și 2023. Situația s-a lămurit după ce polițiștii au verificat talonul mașinii și au observat că numărul de înmatriculare era din 2025.

Astfel, amenzile nu îi aparțineau, iar românul a putut să își continue drumul fără să plătească.

Acesta i-a avertizat pe ceilalți turiști să fie atenți, mai ales dacă au circulat în anii trecuți prin Bulgaria și știu că ar putea avea amenzi neachitate.

Cât costă combustibilul și taxele pe drumul spre Antalya

În aceeași postare, românul a oferit și câteva informații utile despre costurile de drum și prețurile din Turcia.

Potrivit acestuia, combustibilul rămâne mai ieftin decât în România. GPL-ul ar costa între 2,8 și 3,3 lei, motorina între 5,5 lei la stațiile mai mici și 6,3-6,4 lei la companiile mari, iar benzina între 6,1 și 6,5 lei, în funcție de distribuitor.

Șoferul a menționat și că taxele HGS au mai crescut, iar trecerea pe Podul Osman Gazi ar fi ajuns la 1.170 de lire.

Pentru cazarea intermediară, turistul a ales un apartament în Complexul Aforia Termal din Afyon, despre care a spus că oferă condiții foarte bune, inclusiv o mini-piscină cu apă termală în apartament.

Mesajul său a devenit util pentru românii care se pregătesc să plece în Turcia cu mașina, mai ales în plin sezon de vacanțe. Cei care tranzitează Bulgaria ar trebui să verifice din timp dacă au amenzi restante și să ia în calcul că pot pierde timp la graniță dacă apar în sistem cu sancțiuni neachitate.

La ce trebuie să fie atenți șoferii înainte de a pleca la drum

Deși informațiile prezentate provin din experiența unui turist român și nu reprezintă un anunț oficial al autorităților, postarea a stârnit numeroase reacții în rândul celor care călătoresc frecvent spre Turcia.

Dacă ai circulat în ultimii ani pe drumurile din Bulgaria și ai fost surprins de camerele radar sau ai primit alte sancțiuni rutiere, este recomandat să verifici dacă acestea au fost achitate. În caz contrar, există posibilitatea ca situația să fie verificată la ieșirea din Bulgaria, ceea ce îți poate prelungi timpul petrecut în vamă.

Totodată, este bine să ai la îndemână toate documentele mașinii și un card bancar, în cazul în care este necesară achitarea unei sancțiuni. În plin sezon estival, când traficul către Turcia este foarte intens, astfel de verificări pot duce și la formarea unor cozi suplimentare în punctele de frontieră.

Pentru românii care aleg să își petreacă vacanța în Turcia, respectarea regulilor de circulație pe teritoriul Bulgariei și păstrarea dovezilor de plată ale eventualelor amenzi pot evita întârzieri neplăcute chiar înainte de intrarea în concediu.