WTA a anunțat clasamentul oficial. Cum stă Simona Halep, după victoria din primul tur de la Roland Garros

Simona Halep va fi numarul 1 WTA daca va mai castiga un meci la Roland Garros

Women’s Tennis Association a anunțat clasamentul oficial. Cum stă Simona Halep după victoria din primul tur de la turneul Roland Garros, vedeți un pic mai jos.

Pe ce loc WTA se situează Simona Halep după victoria din primul tur de la turneul Roland Garros

Asociația de Tenis Feminin (WTA) a anunțat, luni dimineată, 28 septembrie 2020 noul clasament. Astfel, Simona Halep începe turneul Roland Garros pe poziția a doua WTA, la mai puțin de 2.000 de puncte față de prima clasată, tenismena Ashleigh Barty.

Cu o victorie la Paris, reprezentanta noastră Simona Halep ar urca pe primul loc al ierarhiei mondiale.

10. Belinda Bencic 4.010p.

În ceea ce le privește pe celelalte tenismene române, în această săptămână ocupă următoarele poziții:

Simona Halep a învins-o în primul tur pe Sara Sorribes Tormo

Simona Halep, locul 2 WTA, s-a calificat în turul 2 la Roland Garros după ce a trecut de tenismena Sara Sorribes Tormo, locul 70 WTA, cu scorul de 6-4, 6-0. Sportiva noastră a avut un start de meci dificil în compania Sarei Sorribes Tormo, în primul tur la Roland Garros 2020. Startul dificil poate fi și din cauza condițiilor meteo de la Paris, Franța, unde s-au înregistrat doar 13 grade Celsius la ora desfășurării partidei. Simona Halep s-a văzut nevoită să joace îmbrăcată cu bluză cu mâneca lungă și colanți.

Sara Sorribes Tormo, locul 70 WTA, a fost foarte curajoasă în debutul primului meci direct cu Simona Halep. Sorribes Tormo a reușit primul break al meciului, la 3-1 în primul set. Simona Halep i-a anulat imediat avanatajul, dar jucătoarea spaniolă nu a cedat ușor și a reușit un nou break. A fost momentul în care Simona Halep s-a dezmeticit complet.

Când și-a revenit Simona Halep

De la acel moment s-a declanșțat taifunul Simona Halep. Entuziasmul Sarei Sorribes Tormo a început să se diminueze sub loviturile foarte puternice expediate de Simona Halep. Sorribes Tormo s-a agățat de orice șansă în primul set, însă a pierdut în cele din urmă cu scorul de 4-6.

Începând cu rebreak-ul de 4-3, Simona Halep a obținut zece game-uri consecutive și și-a adjudecat primul set, după care s-a desprins la 5-0 în setul secund și apoi a și închis meciul cu un mulțumitor 6-0. Sara Sorribes Tormo a fost incapabilă în fața Simonei Halep dezlănțuită, care merge în turul 2 la Roland Garros 2020, chiar în ziua în care a împlinit 29 de ani.

Cu cine va juca Simona Halep în turul 2 de la Roland Garros

În al doilea tur, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea din partida Irina Begu-Jil Belen Teichmann. Turneul Roland Garros 2020 se desfășoara între 27 septembrie-11 octombrie.