24 apr. 2020 | 10:32

Video. Imagini șocante în miezul zilei. Un bărbat a încasat o bătaie soră cu moartea de la Șeful Poliției din Bolintin Vale: „Mai faci live-uri pe Facebook?”

News
Video. Imagini șocante în miezul zilei. Un bărbat a încasat o bătaie soră cu moartea de la Șeful Poliției din Bolintin Vale:
Un bărbat a încasat o bătaie soră cu moartea de la Șeful Poliției din Bolintin Vale

Acte de violență și cruzime au avut loc în județul Giurgiu pe data de 17 aprilie. Imaginile video în care se observă un bărbat pus la pământ și lovit cu sălbăticie au oripilat o țară întreagă.

Cine este polițistul care a agresat în repetate rânduri un tânăr încătușat

Autoritățile care doresc să impună ordinea și disciplina în țară au ajuns astăzi în atenția publicului ca exemplu viu de sălbăticie și agresivitate. O înregistrare video care arată cum un bărbat întins pe jos este lovit și chinuit de un civil, înconjurat de mai mulţi poliţişti îmbrăcați în uniformă, a devenit virală.

Deși evenimentul s-a petrecut acum o săptămână, imaginile video s-au făcut publice abia ieri. Surpriza și mai mare este aceea că bărbatul extrem de agresiv a fost identificat drept şeful Poliţiei Bolintin Vale, comisar de poliție Costel Marian Şerban.

 

Șeful Poliției Bolintin Vale

Intervenția polițiștilor și jandarmilor a pornit de la o sesizare cu privire la un conflict izbucnit între două familii. Ulterior aplanării conflictelor, familiile de romi au continuat și în următoarea zi cu scandal, băutură, gratare, toate acestea desfășurându-se pe stradă.

Imaginile care descriu o Românie fără conștiință

De această dată, scandalagii au fost încătușați și puși la pământ, însă ce a urmat a depășit orice pedeapsă legală. Șeful Poliției din Bolintin Vale s-a răzbunat pe unul dintre tinerii încătușați, aplicându-i mai multe agresiuni fizice și verbale.

În filmarea de mai jos se poate observa cu câtă cruzime este lovit băiatul, care urlă disperat după ajutor și îi cere polițistului să nu îl mai lovească. Un alt aspect care a revoltat opinia publică este pasivitatea polițiștilor și a militarilor care privesc scenele de groază fără a interveni în niciun moment.

După publicarea imaginilor defăimătoare pe rețelele sociale, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Bolintin Vale au deschis pe numele polițistului un dosar penal pentru purtare abuzivă. De asemenea, Costel Marian Șerban a fost schimbat din funcție, iar ministrul de Interne Vela a transmis că va trimite Corpul de control la IPJ Giurgiu.

Vezi imaginile video:

https://www.facebook.com/100000559094748/videos/3473566936005242/