18 sept. 2024 | 13:19

Încă o legendă a fotbalului s-a stins din viață. Totto Schillaci a murit la 59 de ani VIDEO

Sport
Încă o legendă a fotbalului s-a stins din viață. Totto Schillaci a murit la 59 de ani VIDEO
„Ne părăsește o icoană a fotbalului”

Fotbalul mondial și cel italian este astăzi în doliu! Din păcate, încă o legendă a fotbalului s-a stins din viață, Totto Schillaci a murit la 59 de ani.

S-a stins din viață o altă legendă, Toto Schillaci

Este doliu în fotbal! Conform presei italiene, legenda Cupei Mondiale a Italiei, Salvatore „Toto” Schillaci, a murit la vârsta de 59 de ani după o luptă cu cancerul de colon. Din păcate, încă o legendă a fotbalului s-a stins din viață, iar fotbalul italian a pierdut unul din cei mai buni exponenți ai săi.

Încă o legendă a fotbalului s-a stins din viață. Totto Schillaci a murit la 59 de ani

Salvatore „Toto” Schillaci avea să fie definitoriu pentru Italia, la Cupa Mondială din 1990. Dar, înainte de a deveni eroul unei națiuni, Toto Schillaci a jucat pentru Juventus și Inter într-o carieră strălucitoare, acumulând 384 de meciuri, și marcând 159 de goluri.

Decesul fostului atacant de la Messina, Juventus și Inter Milano, care a fost diagnosticat cu cancer la colon în 2022, a fost confirmat miercuri dimineață de Federația Italiană de Fotbal.

Totto Schillaci, eroul Italiei la Mondialele din 1990

Forma lui Schillaci la Juve în sezonul 1989-1990 i-a adus un loc în echipa Italiei pentru turneul final din 1990, chiar dacă a început turneul cu o singură selecție.

Cu toate acestea, el a terminat turneul ca cel mai bun marcator al turneului, cu șase goluri, iar gazdele au ajuns până în semifinale, înainte de a pierde la penalty-uri în fața Argentinei.

Încă o legendă a fotbalului s-a stins din viață. Totto Schillaci a murit la 59 de ani

Atacantul de origine siciliană și-a început cariera profesională la clubul insular Messina, înainte de a se transfera la Juve în vara anului 1989. După retragerea sa, s-a întors în Palermo, orașul său natal, unde a deschis o academie de fotbal pentru tineret.

Schillaci s-a confruntat cu un eșec major în lupta sa împotriva bolii în această lună, când a fost spitalizat cu o aritmie atrială.

Federația italiană și foștii colegi în doliu


Miercuri dimineață, Inter a postat un mesaj emoționant în semn de omagiu adus unei legende a clubului, în care scria: „Schillaci a făcut o națiune întreagă să viseze în timpul nopților magice din Italia 90”. Juventus, între timp, a publicat o declarație a clubului:

„Salvatore Schillaci ne-a părăsit astăzi; prea devreme, prea devreme, la vârsta de 59 de ani. e-am îndrăgostit imediat de Totò.

De dorința lui, de povestea lui, de pasiunea lui și puteai să o vezi în fiecare meci pe care îl juca. Noi, la Juve, am avut norocul să ne entuziasmăm pentru el înainte ca, în acea vară incredibilă din 1990, întreaga Italie să o facă, fermecată de sărbătorile sale minunat de energice. Pentru că Totò a ajuns la Juve în ’89, iar în acel sezon a marcat 15 goluri în campionat, 4 în Cupa UEFA și 2 în Cupa Italiei.

Numere care, de fapt, i-au adus tricoul albastru în Cupa Mondială a Italiei, care – tot datorită lui – a devenit ceea ce ne amintim cu toții ca luna nopților magice.”

Încă o legendă a fotbalului s-a stins din viață. Totto Schillaci a murit la 59 de ani

Reacții au venit și din partea altor nume mari din fotbalul italian și internațional, precum și mesajul premierului italian Georgia Meloni, care declară „Ne părăsește o icoană a fotbalului, un om care a intrat în inimile italienilor și ale iubitorilor de sport din întreaga lume”.