25 oct. 2019 | 14:46

Detaliu revoltător în cazul Caracal. Anchetatorii și-au bătut joc de cenușa Alexandrei Măceșanu. Imaginile care arată haosul din anchetă

Știri generale
Detaliu revoltător în cazul Caracal. Anchetatorii și-au bătut joc de cenușa Alexandrei Măceșanu. Imaginile care arată haosul din anchetă
Detaliu revoltător în cazul Caracal. Anchetatorii și-au bătut joc de cenușa Alexandrei Măceșanu

Cazul Caracal pare să nu își găsească rezolvare, căci pe zi trece apar noi detalii. Pe lângă acestea, anchetatorii au comis greșeli de la bun început. De la eroarea de localizare, la implicarea interlopului Codiță, în ”mâinile” căruia au ajuns detalii din dosar.

Anchetatorii și-au bătut joc de cenușa Alexandrei Măceșanu

Erorile oamenilor legii au pornit de la localizare, situație care a stârnit discuții referitoare la capacitatea SRI de a se implica în astfel de cazuri. Procurorii au acces la tehnica SRI, în baza unui protocol semnat care este în vigoare din 2016, neafectat de vreo decizie a CCR, potrivit site-ului Ministerului Public. De altfel, în Olt nu era nevoie de tehnica SRI, dat fiind că Direcția de Operațiuni Speciale (DOS) dispune de o tehnică asemănătoare.

Reamintim că DOS a intervenit în cazul Caracal, însă hotărârile greșite ale anchetatorilor au întârziat operațiunea de localizare a apelului la 112 și de salvare a Alexandrei, conform unor surse judiciare, citate de stiripesurse.ro. Peste aceste ”detalii”, se ”răstoarnă” și un filmuleț care a intrat în posesia adevărul.ro ce arată neglijența polițiștilor și procurorilor.

Cu probele ”pe masă”, cenușa a rămas în drum

În 26 iulie 2019, la ora 06:00, zeci de polițiști și jandarmi, însoțiți de trei procurori, unul de la DIICOT Craiova și doi de la Caracal, au intrat în curtea lui Dincă. În mai puțin de două ore, veneau primele păreri de la fața locului, ”pe surse”, către ziariști: ”Mai multe fete au fost arse într-un butoi”.

Detaliu revoltător în cazul Caracal. Anchetatorii și-au bătut joc de cenușa Alexandrei Măceșanu. Imaginile care arată haosul din anchetă

După ce anchetatorii au găsit butoiul în mijlocul curții, au cernut cenușa, au scos probele, iar rămășițele Alexandrei au rămas în același loc

După ce oamenii legii au găsit butoiul în mijlocul curții, polițiștii au cernut cenușa și au pus deoparte obiectele rămase deasupra sitei: fragmentele osoase, bijuteriile şi câteva zeci de capse de blugi. Cu probele ”pe masă”, cenușa a rămas în drum, astfel că mai mulți anchetatori prezenți la fața locului au călcat-o în picioare.