Cele mai frumoase goluri ale lui Marica. Top 9 reușite de generic

de: Dana Cazacu
02 10. 2020

Ciprian Andrei Marica s-a născut pe data de București. Acesta împlinește astăzi, frumoasa vârstă de 35 de ani. Este un fotbalist român, care s-a retras din activitate. Acesta a jucat pe postul de atacant. Care sunt cele mai frumoase 9 goluri pe care le-a marcat acesta?

Top 9 goluri frumoase ale lui Marica

În 1996 și-a început cariera ca junior, la Dinamo București, unde a jucat până în 2001. Ciprian Marica a debutat în fotbalul mare în echipa din orașul său natal, Dinamo București. Pe data de 4 martie 2002, a jucat primul meci din Divizia A, pe care l-a pierdut cu scorul de 1-0 în fața celor de la FC Național.

A fost considerat un viitor al fotbalului românesc. În sezonul 2002-2003, a marcat un gol, în cele 11 partide bifate. A câștigat:

• două titluri de campion, la Dinamo, în anii 2002 și 2004
  • două Cupe ale României, în anii 2003 și 2004.

Evoluția în carieră a lui Marica

A debutat în Cupa UEFA, în anul 2003, unde a înscris un gol în poarta viitoarei sale formații Șahtior Donețk.

De-a lungul carierei sale a avut 71 de apariții pentru echipa națională a României, în cadrul căreia a evoluat între anii 2003 și 2014. Fotbalistul a marcat 25 de goluri pentru această echipă.

Cluburile în care a activat Marica

Cluburile pentru care a evoluat Ciprian Marica în cariera lui fotbalistică, au fost:

• Steaua București.

După terminarea carierei, Ciprian Marica s-a implicat financiar în susținerea clubului Farul Constanța.

Distincțiile lui Marica

Ciprian Marica face parte din campania „Clubul Prieteniei”, fiind ambasador anti-bullying. Sprijină copiii și militează împotriva violenței.

Marica deține Medalia „Meritul Sportiv” – clasa a III-a, acordată de către Traian Băsescu în anul 2008, pentru că a făcut parte din reprezentativa României care s-a calificat la Campionatul European din același an.

• 2013 – a marcat un gol din „foarfecă” pentru Getafe, în Cupa Spaniei
  • 2014 – Ciprian Marica a marcat unicul gol al României din victoria cu Grecia, scor 1-0. Atacantul a punctat în minutul 10 dintr-un penalty obţinut de Chipciu în minutul 10.
  • 2015 – a înscris un gol superb în minutul 20, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului pe când juca contra Galatasaray, în Cupa Turciei, scorul fiind de 1-4.