Premiile Gopo 2019: Lista completă a câștigătorilor „Oscarului” românesc

Premiile Gopo 2019: Lista completă a câștigătorilor „Oscarului” românesc
Foto Sorin Florea / Gopo 2018

Premiile Gopo 2019 vor fi decernate marți, 19 martie, în cadrul unei gale la care sunt așteptați peste 800 de invitați. Cel mai important eveniment din cinematografia românească este programat la ora 19:00, la Teatrul Național București.

La cea de-a 13-a ediție a Galei Premiilor Gopo din acest an au fost luate în considerare 19 lungmetraje lansate în cinematografe în 2018. Filmele care au cele mai multe nominalizări sunt Moromeții 2 (14 nominalizări), Charleston (13), Dragoste 1. Câine (11) , Pororoca (10), Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari (6).

Cei peste 600 de membri activi din industria cinematografică românească vor desemna câștigătorii Galei Premiilor Gopo, iar printre cei care vor urca pe scenă pentru înmânarea statuetei Gopo se vor afla actori consacrați precum Tora Vasilescu, Valentin Teodosiu, Emilia Popescu, Carmen Tănase, Tania Filip, Alexandru Bindea, Ileana Popovici, dar și tineri artiști și regizori.

Marele câștigător al Premiilor Gopo 2019 a fost desemnat filmul „Moromeții 2”. 

Premiile Gopo 2019 – Lista completă a nominalizaților și câștigătorilor

Pe lângă cele mai așteptate trofee ale serii, din program nu vor lipsi Premiul pentru Întreaga Carieră, Premiul pentru Întreaga Activitate, Premiul Special și Premiul Publicului. Iată lista completă a nominalizaților la Premiile Gopo 2019.

Cel mai bun film de lungmetraj

Câștigător: „Moromeții 2”

  • Dragoste 1. Câine
  • Charleston
  • Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbarii
  • Pororoca

Cel mai bun actor într-un rol principal

Câștigător: Bogdan Dumitrache („Pororoca”)

  • Șerban Pavlu (Charleston)
  • Horațiu Mălăele (Moromeții 2)
  • Valeriu Andriuta (Dragoste 1. Câine)
  • Vasile Pavel (Soldații. Poveste din Ferentari)

Cea mai bună actriță într-un rol principal

Câștigătoare: Cosmina Stratan („Dragoste 1. Câine”)

  • Silvana Mihai (Câteva conversații despre o fată foarte înaltă)
  • Dorotheea Petre (În pronunțare)
  • Irina Velcescu (Secretul fericirii)
  • Florentina Năstase (Câteva conversații despre o fată foarte înaltă)

Cel mai bun regizor

Câștigător: Constantin Popescu („Pororoca”)

  • Andrei Crețulescu (Charleston)
  • Radu Jude (Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbarii)
  • Florin Șerban (Dragoste 1. Câine)
  • Stere Gulea (Moromeții 2)
  • Constantin Popescu (Pororoca)

Cel mai bun actor într-un rol secundar

Câștigător: Alexandru Dabija („Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”)

  • Victor Rebengiuc (Charleston)
  • Constantin Dogioiu (Pororoca)
  • Alexandru Nagy (Moon Hotel Kabul)
  • Laszlo Matray (Un prinț și jumătate)

Cea mai bună actriță într-un rol secundar

Câștigătoare: Iulia Lumânare („Pororoca”)

  • Ofelia Popii (Moon Hotel Kabul)
  • Dana Dogaru (Moromeții 2)
  • Oana Pellea (Moromeții 2)
  • Rodica Negrea (Moon Hotel Kabul)

Cel mai bun scenariu

Câștigător: Radu Jude („Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”)

  • Andrei Crețulescu (Charleston)
  • Stere Gulea (Moromeții 2)
  • Alexandru Popa (Secretul fericirii)
  • Constantin Popescu (Pororoca)

Cea mai bună imagine

Câștigător: Vivi Drăgan Vasile („Moromeții 2”)

  • Marcin Koszalka (Dragoste 1. Câine)
  • Marius Panduru (În pronunțare)
  • Barbu Bălășoiu (Charleston)
  • Liviu Mărghidan (Pororoca)

Cel mai bun montaj

Câștigători: Dana Bunescu și Alexandra Gulea („Moromeții 2”)

  • Cătălin Cristutiu (Charleston)
  • Corina Stavilă (Pororoca)
  • Dragoș Apetri (Povestea unui pierde vară)
  • Florin Șerban (Dragoste 1. Câine)

Cel mai bun sunet

Câștigători: Dana Bunescu, Cristinel Șirli, Constantin Fleancu („Moromeții 2”)

  • Filip Mureșan, Alexandru Dumitru, Florin Tăbăcaru (Povestea unui pierde vară)
  • Nicolas Waschkowski, Marius Leftarache, Yann Legay, Dragoș Știrbu (Charleston)
  • Mihai Bogos, Vincent Arnardi (Pororoca)
  • Michael Fojcik, Cristian Tarnovetchi (Dragoste 1. Câine)

Cea mai bună muzică originală

Câștigător: Massimiliano Nardulli („Charleston”)

  • Pauchi Sasaki (Dragoste 1. Câine)
  • Vasile Șirli (Moromeții 2)
  • Nainita Desai (România neîmblânzită)
  • Hristo Namilev (Povestea unui pierde vară)

Cele mai bune decoruri

Câștigător: Cristian Niculescu („Moromeții 2”)

  • Mălina Ionescu (Charleston)
  • Adrian Cristea (Soldații. Poveste din Ferentari)
  • Mihaela Poenaru (Dragoste 1. Câine)
  • Iuliana Vilsan (Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari)

Cele mai bune costume

Câștigătoare: Dana Paparuz („Moromeții 2”)

  • Mălina Ionescu (Charleston)
  • Cristina Șerbu (Un prinț și jumătate)
  • Elena Frățilă (Dragoste 1. Câine)
  • Iuliana Vilsan (Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari)

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

Câștigători: Dana Roșeanu, Iulia Roșeanu, Domnica Bodogan („Moromeții 2”)

  • Dana Angelescu și Fanny Fallourd (Charleston)
  • Bianca Boeroiu (Dragoste 1. Câine)
  • Iulia Roșeanu, Domnica Bodogan (Pororoca)
  • Ioana Covali, Irina Iancius, Ștefan Enache (În pronunțare)

Cel mai bun film de debut

Câștigător: „Soldații. Poveste din Ferentari”

  • Charleston
  • Lemonade
  • Câteva conversații despre o fată foarte înaltă
  • Secretul fericirii

Cel mai bun film documentar

Câștigător: „Caisă”

  • Dacii liberi
  • Licu, o poveste românească
  • Fotbal infinit
  • Phoenixxx

Cel mai bun film de scurtmetraj

Câștigător: „Cadoul de Crăciun”

  • Iederă
  • Karmasutra
  • Granițe
  • Miss Sueno

Cel mai bun film european

Câștigător: „The Killing of a sacred deer / Uciderea cerbului sacru”

  • Dovlatov
  • Visages Villages
  • Un beau soleil interieur
  • Utoya 22. Juli

Premiul „Tânără speranță”

Câștigător: Iosif Paștina (pentru rolul lui Niculae din filmul „Moromeții 2”)

  • Elena Ciolacu (pentru regia scurtmetrajului de animație Micul erou)
  • Tudor D. Popescu (pentru montajul filmului Câteva conversații despre o fată foarte înaltă)
  • Andrei Inizian (pentru scenariul și regia filmului Aprilie, vis)
  • Andra Tarara (pentru regia scurtmetrajului documentar O moarte în familia mea)

Premiul publicului

„Moromeții 2”

Premiul Special Gopo 2019

Dan Chișu

Premiul Gopo 2019 pentru Întreaga Activitate

Constantin Dinulescu

Premiul Gopo 2019 pentru Întreaga Carieră

Ileana Stana Ionescu. 

DĂ PLAY ȘI FII MAI INFORMAT DECÂT PRIETENII TĂI