19 iul. 2021 | 12:14

Tragedie într-o familie din Iași, după ce un băiat a ajuns de zeci de ori la Spitalul „Sfânta Maria” din cauza unui vecin și a pasiunii sale

News
Tragedie într-o familie din Iași, după ce un băiat a ajuns de zeci de ori la Spitalul „Sfânta Maria” din cauza unui vecin și a pasiunii sale
Un băiat a ajuns de la multe ori la spital după ce a fost înțepat de albinele vecinului

Un băiat a ajuns de mai multe ori la spital, din cauza vecinului și a pasiunii sale, albinele. Bărbatul a fost obligat de către magistrați să plătească daune morale în valoare de 1.000 de euro. Judecătorii au admis cererea formulată de Alexandru M., împotriva lui Ion Prodan.

Necaz după necaz într-o familia, din cauza vecinului

Bărbatul a fost obligat să-i plătească daune morale vecinului său din cauza unor albine. În primă fază, victima dorea despăgubiri de 50.000 de euro. Judecătorii din cadrul Tribunalului Iași i-au dat dreptate lui Alexandru M., în ceea ce privește acțiunea deschisă împotriva lui Ion Prodan, vecinul său.

Procesul dintre cei doi a început pe 14 mai 2019. Alexandru M. le-a cerut magistraților ieșeni să-l oblige pe vecinul său la plata sumei de 50.000 de euro, reprezentând daune morale. „Victima” a spus că vecinul său a avut o stupină la aproximativ 25 de metri de casa sa, iar albinele veneau des în curtea lui.

În anul 2013, spune acesta, a devenit alergic la înțepătura de albine. De atunci și până în anul 2019, a avut 29 de internări în spital pentru reacții alergice. Acest lucru a dus la pierderea orelor la școală, a ajuns la psiholog și putea să-și piardă viața, a precizat tânărul.

La rândul său, Ion Prodan a cerut respingerea acțiunii formulate de tânăr. Acesta a precizat că amplasarea stupinei a fost conform legii și că, în anul 2017, vecinii i-au incendiat stupina de 3 ori. Tot acesta a declarat că tânărul se înțeapă voit cu insecte, apoi dă vina pe albinele sale.

Ce decizie au luat judecătorii

Pe de cealaltă parte, elevul a spus că nimeni nu a incendiat stupii vecinului. Mai mult de atât, acesta a prezentat o înregistrare în cadrul în căreia un alt vecin recunoaște că a fost înțepat, doar că îi este frică să depună mărturie. Judecătorii ieșeni au analizat această înregistrare ca și dovadă.

De asemenea, aceștia au analizat și actele medicale depuse la dosar. Din acestea reiese că Alexandru M. a fost internat de mai multe ori la spital, cu diagnosticul de reacție adversă post-înțepătură de insecte.

Judecătorii au constatat că, la un moment dat, a fost înființată o comisie la nivelul Primăriei comunei Mogoșești. Aceasta a constatat că amplasarea stupinei îi creează disconfort elevului, cu toate că apicultorul respectă legislația. În acest fel, au fost făcute propuneri pentru repoziționarea stupilor. În septembrie 2017, Ion Prodan a mutat stupii.

De asemenea, printr-o sentință civilă, s-a decis că din probatoriul administrat în cauză, rezultă că elevul a fost înțepat de către albinele apicultorului.