Ce poţi mânca în restaurantul lui Chef Richard Abou Zaki din Italia? Are o stea Michelin, iar cel mai scump preparat din meniu costă 90 de euro
Porto San Giorgio, o stațiune liniștită de pe malul Adriaticii, devine tot mai cunoscută nu doar prin prisma evenimentelor recente, ci și datorită unui restaurant de excepție. Aici, Richard Abou Zaki scrie istorie în gastronomie, fiind singurul Chef cunoscut la noi în țară care deține o stea Michelin în Italia. Restaurantul său, Retroscena, este un loc intim, dar rafinat, în care fiecare farfurie spune o poveste.
Ce delicii culinare oferă restaurantul lui Chef Richard Abou Zaki din Italia
Chef Richard Abou Zaki s-a mutat în Italia la vârsta de șase ani. A început să gătească din nevoie, dar a transformat foamea copilăriei în combustibil pentru o carieră spectaculoasă în bucătărie.
”Am avut mereu multă foame. Și de la opt, nouă ani am început să gătesc, ca să am ce să mănânc. Acolo a început pasiunea mea adevărată pentru bucătărie și am decis că vreau să fiu bucătar.”, a declarat juratul de la ”Chefi la cuțite”, potrivit Click!.
A muncit mult, a trecut peste prejudecăți și a reușit: la doar 23 de ani și-a deschis propriul restaurant, Retroscena, în Porto San Giorgio.
”Tatăl meu nu a fost de acord să mă fac bucătar… Dar eu mi-am dorit mereu să muncesc la cel mai înalt nivel. Și am zis: ”Tată, eu într-o zi o să muncesc în cel mai bun restaurant din lume.” Și după 10 ani s-a întâmplat asta.”, a precizat Chef Richard Abou Zaki.
”Tot restaurantul e desenat la mână”
Restaurantul este mic, are doar nouă mese, dar o echipă de 12 oameni. Fiecare detaliu, de la mesele inspirate de Coloana Infinitului la plating-ul meticulos, reflectă viziunea lui Chef Richard.
”Tot restaurantul e desenat la mână. Gândit de mine cu arhitecții, așa cum am visat eu.”
În meniu, clienții descoperă preparate fine-dining complexe, unele cu până la 30 de ingrediente. Cel mai scump este filet Rossini, care costă 90 de euro.
”Asta e experiență pe care o trăiești o dată în viață, o dată la lună, o dată la an. Nu poți mânca fine dining în fiecare zi.”
Un vis cu stele și o carte pe drum
Pe lângă Retroscena, chef-ul român mai are o pizzerie, un ramen bar și coordonează 30 de angajați. Între restaurante, filmări în România și rolul de tată, Chef Richard pregătește și lansarea cărții sale: Cooking my dreams.
”Am vrut să scriu această carte nu doar pentru a vorbi despre feluri de mâncare, ci pentru a reda sensul profund al meseriei mele. Bucătăria a fost refugiul meu, școala mea, vocea mea.”
Steaua Michelin pe care a obținut-o în doar nouă luni este doar începutul.
”Viitorul meu e să transmit la cât mai mulți tineri pasiunea mea. Și dacă e să visez, mi-aș dori să ajung la două stele, poate la trei stele într-o zi.”
Chef Richard Abou Zaki nu se oprește. El continuă să gătească visuri, în fiecare farfurie.