Meseria de detectiv în România: oamenii nu își mai verifică partenerii, ci colegii de muncă. Ce salarii au și ce pregătire este necesară EXCLUSIV
Vremea în care românul era interesat de fidelitatea partenerului de viață, fie el soț, soție, amantă sau amant, a trecut. Ultimii ani au adus o specializare foarte clară a detectivilor particulari. Amănuntele picante au trecut de ceva vreme, în plan secundar, iar accentul cade în prezent pe identificarea fraudelor din lumea asigurărilor sau a celor din industria de retail.
- Detectivii, în continuă schimbare
- Detectivi sub acoperire în cadrul firmelor
- Parc imens de mașini, retaileri cât vezi cu ochii
- Detectivii au atestat de detectiv particular dar și alte specializări
- Câți detectivi sunt în România
- De ce depinde salariul unui detectiv particular
- Puține firme de detectivi plătitoare de TVA
Playtech.ro a stat de vorbă despre schimbările survenite în ultima perioadă în această breaslă specială cu Maria Bumbaru, președintele executiv al Asociației Naționale a Detectivilor din România (ANDR), o instituție care a marcat recent primul ei sfert de veac de existență.
Detectivii, în continuă schimbare
În opinia „șefului” detectivilor particulari din țara noastră, nu mai contează data din calendar, dacă e vorba despre Dragobete sau despre Luna Mărțișorului, ci despre specificul businessului.
„Avem și cazuri legate de infidelități, prin natura umană. Dar ponderea acestor cazuri a scăzut mult. În ultimul deceniu și cu accent pe cei din urmă cinci ani, cei mai mulți dintre colegii mei sunt concentrați în sectoare cu totul diferite. Iar practicarea meserie s-a schimbat. Nu te mai ascunzi prin mașini, făcând fotografii, ci intri prin birouri, cu aerul cel mai natural din lume”, a precizat Maria Bumbaru pentru playtech.ro.
Detectivi sub acoperire în cadrul firmelor
În zilele noastre, detectivii au devenit persoane care lucrează sub acoperire în cadrul firmelor din diverse domenii. Cu alte cuvinte, nici nu știi cu cine ai putea împărți biroul!
„Companiile de asigurări și cele din domeniul retail sunt astăzi printre cele mai interesate de munca colegilor noștri. Avem cu toții o idee despre ce presupun fraudele din asigurări. Sau despre munca din zona de retaileri, care s-a dezvoltat și ea foarte mult. Iată de ce am ajuns să fim o prezență discretă, dar din ce în ce mai căutată în aceste domenii”, deschide ea subiectul zilei.
Parc imens de mașini, retaileri cât vezi cu ochii
Și nici nu e de mirare că se întâmplă asta! La finele anului 2024, în România existau oficial aproape 11 milioane de mașini. Iar asta înseamnă un imbold aparte pentru industria asigurărilor. Iar în materie de retail, avem și la noi prezenți cel puțin zece jucători străini importanți în lumea comerțului cu amănuntul.
„Știm că avem un parc imens de mașini în această țară și ca atare avem și diverse valori și tarife legate de asigurări, deci e clar că vom avea și încercări de fraudă. Unde sunt câștiguri, există și dorința, măcar, de a păcăli sistemul. Iar asta se întâmplă și în marile depozite pe care le dețin retailerii noștri”, descrie Maria Bumbaru așa numitele „puncte de atracție”.
Detectivii au atestat de detectiv particular dar și alte specializări
Șefa ANDR e foarte directă și ne precizează că angajatorul detectivilor particular vine mai ales din străinătate, în cazurile menționate mai sus.
„Ei bine, centralele multinaționalelor sunt cele care ne caută des în ultima vreme, fiindcă au nevoie de rapoarte obiective și clare despre situația companiilor prin care desfășoară diverse afaceri la noi. Puțini dintre noi ne putem închipui prin ce metode inventive se încearcă fraudarea asigurărilor. Sau ce se întâmplă în depozitele în care se strâng tot felul de mărfuri! Câtă marfă intră, la ce preț, ce marfă iese, la ce preț și către cine? Așa am ajuns să avem, ca să vă dezvălui un mic secret, colege cu atestat de detectiv particular, dar și cu știința cifrelor, care se angajează drept contabile în firme de retail și ale căror rapoarte lunare, după trei sau șase luni de muncă, au dus la schimbarea regulilor de până atunci. Nimeni nu a știut de ce s-a schimbat stilul de muncă sau de ce a dispărut un coleg sau altul din schemă. Tocmai fiindcă cineva, sub acoperire, și-a făcut bine treaba”, ne-a declarat aceeași Maria Bumbaru.
Câți detectivi sunt în România
Potrivit datelor ANDR, în România există în prezent între 8.000 și 9.000 de atestate de detectiv particular. Iar Bucureștiul continuă să dețină supremația. Însă nu toți practică meseria asta, chiar dacă au actele la dosar.
De ce depinde salariul unui detectiv particular
În aceste condiții, s-ar crede că breasla e foarte numeroasă, iar salariile pot urca până la cer. Maria Bumbaru susține că iluziile sunt primele care dispar în meseria asta, mai mult ca-n orice alt domeniu.
„În meseria asta, contează în primul specializarea pe care ți-o alegi. Dacă obții un atestat de specialitate și te visezi angajat la < Vulturul pleșuv >, alergând pe acoperișuri în costum de ninja sau acționând în costum de Don Juan, riști de cele mai multe ori să nu obții la finele lunii nici măcar echivalentul pragului a 1.000 de euro. Concentrarea vine, așa cum v-am spus, din jurul lumii afacerilor. Aici trebuie să faci dovada nu doar că ai abilități de detectiv, ci și de bună, foarte bună cunoaștere a legilor, plus a unei specializări. Să vă dau un exemplu: oricât ar părea de neînțeles, printre cei care se luptă cu efectele Inteligenței Artificiale suntem și noi, detectivii particulari. Fiindcă cei mai mulți cred că pot rezolva problema cu ajutorul AI. Or munca omului e total diferită. Așa că trebuie să câștigăm disputa asta și să le dovedim semenilor noștri că putem fi mai buni ca mașinile”, indică ea câteva dintre „riscurile meseriei”.
:format(webp)/https://playtech.ro/wp-content/uploads/2026/02/Maria-Bumbaru-detectiv-asociatie.jpg)
Maria Bumbaru, președintele executiv al Asociației Naționale a Detectivilor din România (ANDR)
Puține firme de detectivi plătitoare de TVA
Pe de altă parte, recunoaște că mulți dintre cei care au înregistrat succes în acest domeniu se feresc încă să devină plătitori de TVA.
„Avem în prezent un număr mic de agenții de detectivi care au devenit plătitoare de TVA. Ce înseamnă asta? Că cifra lor anuală a trecut de pragul încasărilor a 100.000 de euro. Pe de o parte, nu e deloc simplu să faci rost de contracte care să-ți aducă atâția bani. Pe de alta, dacă ai contracte, trebuie să plătești statului cele cuvenite. În cazul agențiilor mari, care au asemenea cifre de afaceri, și avem câteva care au atins și pragul de 400.000 de euro, anual, atunci e evident că și cei angajați, de obicei nu mulți, între cinci și zece, salariile sunt semnificative. Dar numărul lor e foarte mic, nu cred că ajung la 50 în toată țara. Ele au ajuns însă foarte cunoscute la nivel european și sunt sigură că anii ce vor veni ne vor aduce o recunoaștere suplimentară a talentelor locale pe această piață aparte”, a conchis Maria Bumbaru.