Lululemon ajunge în România. Unde se deschide primul magazin şi ce preţuri au obiectele de îmbrăcăminte şi încălţăminte
Piața de retail din România continuă să atragă branduri internaționale importante, chiar și într-un context economic mai prudent. Interesul pentru centrele comerciale rămâne ridicat, iar dezvoltarea constantă a spațiilor moderne creează oportunități pentru noi jucători. În acest peisaj, un nou nume global își face loc pe piața locală, marcând o etapă importantă pentru sectorul de fashion și articole sportive.
Primul magazin Lululemon se deschide în București
Retailerul de articole sportive Lululemon Athletica va deschide primul său magazin din România în Băneasa Shopping City, la etajul 1 al centrului comercial. Intrarea pe piața locală vine după ce informația fusese anunțată anterior ca fiind în pregătire, potrivit Profit.ro.
Magazinul va fi operat prin intermediul Arion Retail Group, companie care a semnat un acord de franciză cu Lululemon Athletica pentru dezvoltarea brandului pe plan local.
Această deschidere marchează debutul oficial al brandului în România, într-un moment în care cererea pentru produse sportive și lifestyle este în creștere.
Cu ce prețuri vin cei de la Lululemon pe piața din România? Puteți vedea AICI.
Un brand global cu o expansiune puternică
Compania a fost fondată de Dennis „Chip“ Wilson, antreprenor americano-canadian, care a deschis primul magazin în Vancouver, în anul 2000. De atunci, Lululemon a ajuns la aproape 800 de magazine, extinse pe 24 de piețe internaționale.
Potrivit datelor publice, compania este listată pe Nasdaq și are o capitalizare bursieră de 16,86 miliarde de dolari. Printre principalii acționari se numără fonduri de investiții majore precum Vanguard și BlackRock, alături de fondatorul Dennis Wilson, care deține o participație de 8,8%, evaluată la 1,8 miliarde de dolari.
În același timp, compania se află sub presiunea fondului activist Elliott Management, controlat de miliardarul Paul Singer, care a achiziționat o participație de aproximativ 1 miliard de dolari în decembrie 2025 și o susține pentru conducerea companiei pe Jane Nielsen.
România, o piață atractivă pentru retaileri
Intrarea Lululemon vine într-un context în care mai multe branduri internaționale și-au anunțat prezența pe piața locală. Printre acestea se numără Normal, Springfield, BIPA și Mr D.I.Y., dar și nume deja lansate recent, precum Action, Sports Direct sau Helly Hansen.
Datele furnizate de CBRE arată că piața de retail din România a continuat să performeze solid în 2025, în ciuda unor condiții fiscale mai restrictive și a unei creșteri mai lente a consumului.
Stocul de spații comerciale moderne a ajuns la aproximativ 4,77 milioane de metri pătrați, iar dezvoltarea a fost susținută în principal de extinderi și renovări ale centrelor comerciale existente. Aproximativ două treimi din livrările noi au fost reprezentate de malluri.
Interes ridicat pentru spațiile comerciale
Pe lângă centrele comerciale, au fost dezvoltate și parcuri de retail și galerii comerciale în mai multe orașe, ceea ce arată o orientare tot mai clară către piețele urbane mici și medii.
Chiriile au rămas relativ stabile spre finalul anului 2025, după o ușoară creștere în prima parte a anului. În același timp, gradul de ocupare în proiectele de top s-a menținut constant, susținut de lipsa spațiilor de calitate și de strategiile active de selecție a chiriașilor.
„Numărul record de tranzacții realizate de departamentul nostru de retail în 2025 (850 de tranzacții în total, leasuri noi și extensii, din care 320 tranzacții cu durate de închiriere de minim 5 ani și 530 de tranzacții cu durate de închiriere sub 5 ani) arată interesul retailerilor pentru piața de centre comerciale, fie că sunt malluri sau parcuri de retail. Într-un climat economic mai prudent, decizia retailerilor de a continua investițiile reprezintă un semnal clar de maturitate și de încredere în potențialul pe termen lung al României, într-un context european”, a declarat Carmen Ravon, potrivit aceleiași surse.