Plaja din Grecia unde dai 100 de euro pe o bere şi 35 pe o cola. Turiştii s-au revoltat din cauza preţurilor exorbitante: „Nu plătim”
Vacanțele în Grecia sunt de obicei asociate cu soare, plaje spectaculoase și momente de relaxare. Însă, pe insula Mykonos, un celebru bar de plajă a reușit să transforme sejurul multor turiști într-un adevărat coșmar, cu prețuri incredibil de mari și reclamații pe bandă rulantă.
Scandal pe plajă în Mykonos: turiști jecmăniți
Un turist britanic a relatat că, atunci când a cerut meniul, ospătarii nu i-au prezentat lista de prețuri, ci i-au oferit direct un litru de bere la prețul de 100 de euro, conform publicației heute.at.
”După ce a refuzat, ospătarii au început imediat să negocieze prețul – semn clar că tarifele nu sunt deloc fixe.”
Nemulțumit, turistul a plecat și a găsit o altă terasă unde a plătit doar 7 euro pentru o bere și a fost tratat mult mai amabil. O altă situație revoltătoare a fost cea a unei tinere care, împreună cu trei prieteni, a fost atrasă de promisiunea unor șezlonguri gratuite.
”Fără a li se oferi o listă de prețuri, au comandat câteva băuturi. Nota de plată? Aproape 400 de euro!”
Mai mult, pe bon au fost trecute mai multe produse decât cele comandate, inclusiv un ”cocktail din partea casei” care a fost taxat.
Prețuri absurde și lipsă de transparență
Pe platforma Tripadvisor, numărul plângerilor a crescut constant. Clienții semnalează că și băuturile răcoritoare ajung să coste 35 de euro, iar personalul refuză insistent să arate lista de prețuri înainte de a comanda.
”În ciuda decorului de lux și a vederii spectaculoase, experiența este descrisă ca fiind înșelătoare și abuzivă.”
Avertisment oficial și amendă de 31.000 de euro
Situația a escaladat atât de mult încât Tripadvisor a emis un avertisment public pe pagina localului, sfătuind turiștii să se informeze temeinic înainte de a-l vizita.
Potrivit protothema.gr, localul a fost în trecut ținta controalelor autorităților elene, iar în urma unor nereguli fiscale, Ministerul Turismului din Grecia a aplicat o amendă de 31.000 de euro.
Turiștii revoltați declară răspicat: ”Nu plătim!” și cer mai multă transparență și respect față de cei care aleg să petreacă vacanțe în destinații populare precum Mykonos.
Aceasta rămâne o lecție clară despre importanța verificării prețurilor și a recenziilor înainte de a alege un local, mai ales în zonele turistice cu reputație internațională.