Legendara trupă rock Uriah Heep, în concert acolo unde nici nu te aștepți în România: Despre Danube Rock Revolution 2025
În cazul în care credeai că toate concertele importante ale verii au loc fie la București, fie la Cluj-Napoca, află că Uriah Heep va veni într-un oraș din România la care nici măcar nu te-ai fi așteptat, însă se întâmplă.
Ne referim la Galați, iar festivalul poartă numele de Danube Rock Revolution Festival, care va avea loc între 21 și 24 august 2025 pe Stadionul Nicolae Rainea.
Despre festival și line-up
Pe lângă Uriah Heep, care sunt headlineri, în cadrul festivalului vor mai cânta, de asemenea, Trooper, Bucovina, Kempes, Altar, Dirty Shirt și IRIS – Cristi Minculescu, Valter & Boro, om la lună, Masterpiece, Altar, The Rock, Hollywood Rose, E-AN-NA, dar și alții.
Evident, nu vor lipsi trupele locale care, deși nu sunt la fel de cunoscute (cel puțin deocamdată), promit să nu se lase mai prejos. Dintre acestea, Over Band, Momentum sau chiar Reflamed.
Abonamentele pentru festival pot fi achiziționate prin AmBilet.ro, beneficiind de oferte speciale în perioada early bird, însă doar dacă te grăbești.
Uriah Heep și revoluția creată în rock-ul britanic
Uriah Heep este una dintre cele mai influente trupe de hard rock din Marea Britanie, activă încă din 1969. Formația a fost fondată la Londra de chitaristul Mick Box și vocalul David Byron, având un stil ce combină hard rock, progressive rock și elemente de heavy metal.
Cu un sunet distinct, marcat de armonii vocale puternice și riff-uri cum numai ei știu să le producă, Uriah Heep a avut un impact semnificativ asupra evoluției muzicii rock.
Primul album al trupei, …Very ‘Eavy …Very ‘Umble (1970), a introdus publicului stilul inconfundabil, dar succesul internațional a venit cu Demons and Wizards (1972) și The Magician’s Birthday (1972).
Piese precum Easy Livin’, Lady in Black și July Morning au devenit hituri și sunt considerate clasice ale genului.
De-a lungul anilor, Uriah Heep a trecut prin numeroase schimbări de componență, dar a reușit să își mențină relevanța pe scena muzicală.
După moartea lui David Byron și plecarea unor membri importanți, trupa a continuat să lanseze albume și să susțină turnee internaționale. Solistul Bernie Shaw și clăparul Phil Lanzon s-au alăturat formației în anii ’80.
Interesant este că trupa britanică Uriah Heep a mai concertat la Galați în cadrul primei ediții a Festivalului Internațional Rock la Dunăre, desfășurat pe Stadionul Portul Roșu între 20 și 22 iunie 2014. Uriah Heep a încheiat festivalul cu un concert susținut duminică, 22 iunie 2014.