19 mai 2025 | 09:06

Cine ar putea prelua Primăria Capitalei după ce Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale. Posibilii candidați

NEWS - HP
Share
Cine ar putea prelua Primăria Capitalei după ce Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale. Posibilii candidați
Cine urmează să conducă Primaria Capitalei dupa victoria lui Nicusor Dan la prezidentiale

Nicușor Dan a obținut succesul la alegerile prezidențiale și va părăsi scaunul de primar general al Bucureștiului pentru a ocupa fotoliul de la Cotroceni. Astfel, se deschide o nouă etapă în conducerea Capitalei, iar procedura pentru alegerea unui nou edil este în plină desfășurare.

Procedura pentru alegerea unui nou primar

Potrivit Codului Administrativ (OUG 57/2019), Nicușor Dan trebuie să-și prezinte demisia atât în fața Consiliului General al Municipiului București (CGMB), cât și în fața Prefecturii Capitalei. De îndată ce aceste instituții primesc demisia, prefectul are la dispoziție 10 zile pentru a constata oficial vacantarea funcției și a emite ordinul care declanșează oficial alegerile parțiale.

Până la organizarea acestor alegeri, atribuțiile primarului general vor fi preluate temporar de Adrian Vigheciu, unul dintre cei doi viceprimari, desemnat printr-o decizie a CGMB. Aceasta reflectă un consens politic între principalele partide reprezentate în Consiliu: PSD, PNL, AUR și PUSL.

Guvernul are responsabilitatea de a stabili data alegerilor, care trebuie organizate în termen de cel mult 90 de zile de la emiterea ordinului prefectului. Spre deosebire de 2015, când alegerile nu au fost organizate din cauza termenului scurt până la finalul mandatului, acum situația este diferită, fiind rămasă o perioadă de aproximativ trei ani din mandat.

Nicușor Dan nu va susține niciun candidat

Un aspect rar întâlnit în politica românească este hotărârea lui Nicușor Dan de a nu susține niciun candidat pentru Primăria Capitalei

”Bucureștenii vor ști singuri să aleagă care este primarul potrivit, în ipoteza în care eu ajung președinte. Nu mă voi implica în campania electorală”, a declarat Nicușor Dan în repetate rânduri.

Cu toate acestea, el a subliniat că lasă în urmă proiecte majore care sunt deja contractate și finanțate, precum reabilitarea a 50 km de linii de tramvai și documentația pentru achiziția a 250 de tramvaie noi, proiecte care vor continua indiferent de noua administrație.

Posibilii candidați pentru Primăria Capitalei

În spațiul public au început să circule mai multe nume care ar putea încerca să preia conducerea Capitalei. Gabriela Firea, fost primar și actual europarlamentar, pare interesată să revină la șefia Primăriei Generale.

Un alt nume surpriză este influencerul Makaveli, care a făcut valuri în mediul online și a anunțat interesul pentru o carieră politică. De asemenea, Ciprian Ciucu, primar al Sectorului 6, și Daniel Băluță, primar al Sectorului 4, sunt văzuți ca posibili candidați cu șanse reale, având în vedere experiența și vizibilitatea lor politică.

În plus, s-a discutat despre o posibilă candidatură a lui Cristian Popescu Piedone, actualul șef al ANPC, care ar putea să-și încerce norocul pentru un post de primar general.

Rămâne de văzut cine va reuși să strângă susținerea necesară pentru a câștiga alegerile ce vor avea loc în următoarele luni și a prelua astfel frâiele Capitalei după plecarea lui Nicușor Dan.