19 nov. 2025 | 19:26

Când se deschide Lotul 1 al autostrăzii Focşani – Bacău: noutăţi despre Autostrada Moldovei

ACTUALITATE
Share
Când se deschide Lotul 1 al autostrăzii Focşani – Bacău: noutăţi despre Autostrada Moldovei
Când se deschide Lotul 1 al autostrăzii Focşani – Bacău (Foto: CNAIR)

Construcţia lotului 1 al autostrăzii Focşani – Bacău (A7) intră în etapa finală, potrivit directorului general al CNAIR, Cristian Pistol. Într-o postare publicată joi pe reţelele sociale, acesta a informat că stadiul fizic al lucrărilor pe cei 35,6 kilometri ai tronsonului Focşani – Domneşti Târg a ajuns la 95%, iar mobilizarea din şantier rămâne una excelentă.

Şeful CNAIR, despre Lotul 1 al autostrăzii Focşani – Bacău

„Construcţia lotului 1 al autostrăzii Focşani – Bacău aproape de finalizare! Constructorul român UMB Spedition este bine mobilizat cu 1.600 de muncitori şi 500 de utilaje”, a transmis Pistol. Directorul CNAIR a subliniat că, dacă ritmul actual de lucru va fi menţinut şi condiţiile meteorologice nu vor crea dificultăţi, lotul ar putea fi finalizat până la sfârşitul anului 2025.

Printre lucrările aflate acum în desfăşurare se numără intervenţiile la nodul rutier Tişiţa, unde se montează stâlpi de iluminat şi se finalizează instalaţia electrică. De asemenea, la podurile de pe râurile Putna şi Carecna se realizează branşamente şi lucrări de hidroizolație, esențiale pentru rezistenţa şi durabilitatea structurilor.

Şantierul este în plină activitate şi în alte puncte cheie ale autostrăzii, unde continuă aşternerea straturilor de mixturi asfaltice, betonările rigolelor şi şanţurilor, montarea predalelor, rosturilor de dilataţie şi a altor elemente structurale. În paralel, echipele se ocupă de relocarea reţelelor electrice, de realizarea marcajelor rutiere şi de săpături pentru fundaţiile stâlpilor din sensul giratoriu Pufeşti. Montarea parapetului metalic de protecţie este, de asemenea, în curs.

A7, unul dintre cele mai ambiţioase proiecte rutiere

Lotul 1 al autostrăzii A7 beneficiază de o finanţare prin PNRR, valoarea contractului ridicându-se la 2,3 miliarde de lei, fără TVA. Proiectul reprezintă una dintre cele mai importante investiţii în infrastructura rutieră a Moldovei, fiind esenţial pentru conectivitatea regiunii şi pentru dezvoltarea economică pe termen lung.

La finalul lunii octombrie, Cristian Pistol declara că se va putea circula pe autostradă de la Bucureşti până la Adjud până la finalul anului, în condițiile menținerii ritmului actual de lucru pe întreaga Autostradă A7. Pe tronsonul Domneşti Târg – Adjud, cu o lungime de aproximativ 17 kilometri, stadiul fizic depăşise deja 90%, iar pe întreg lotul 2, Domneşti – Răcăciuni, progresul depăşea 85%. Acest al doilea lot, finanţat de asemenea prin PNRR, are o valoare de 2,48 miliarde de lei şi o lungime totală de 38,78 kilometri.

Autostrada A7 reprezintă unul dintre cele mai ambiţioase proiecte rutiere ale României, iar avansul rapid al lucrărilor confirmă potenţialul de finalizare în termenele asumate.