Gazul, marele lux din iarna acestui an. Problema nu sunt doar rușii și joaca lor la „robinet”, peste noapte ne-a lovit alt ghinion
Europa fierbe de îngrijorare la gândul că la iarnă ne vom confrunta cu probleme semnificative generate de lipsa aprovizionării cu gaz, pe măsură ce cresc temerile legate de intenția rușilor de a închide complet „robinetul”. Doar că aceasta nu e nici pe departe unica problemă. Din contră!
Se pare că asupra Europei și securității energetice de pe continent apasă, mai nou, o altă provocare. De data aceasta se pare că ne confruntăm cu noi scăderi ale importurilor energetice, pe fondul deteriorării unui sistem de conducte care aduce petrol din Kazahstan prin Rusia. CPC, care se ocupă de aproximativ 1% din petrolul global tocmai a explicat situația, precizând că exporturile prin două dintre cele trei puncte de acostare la un terminal de la Marea Neagră au fost suspendate.
Până aici, nimic nu pare a fi în neregulă, doar că presa internațională subliniază faptul că CPC are drept acționar majoritar firma rusă de conducte Transneft. De aici până la a fi acuzată Rusia că încearcă în mod intenționat să pună probleme Europei în privința aprovizionării cu energie a mai fost doar un pas, pe care mulți analiști și jurnaliști deja l-au făcut.
Astfel, acest incident e considerat de unii a fi o nouă intervenție a rușilor pe piața de energie, în încercarea lor de a pedepsi Occidentul pentru sancțiunile impuse ca răspuns la războiul din Ucraina.
E furtuna perfectă, Europa merge din rău în mai rău
Practic, dincolo de pericolul generat de potențialele intenții ale rușilor de a ne lăsa complet fără importurile energetice, acum cadrul nefast e completat și de această problemă.
Putem afirma că pentru Europa ia naștere, astfel, o furtună perfectă, ale cărei efecte le-am putea resimți cu adevărat de-abia în sezonul rece care urmează, odată ce temperaturile din termometre vor începe să scadă, iar consumul de energie va crește invariabil.