Situația este în continuare complicată în Franța, unde pericolul este la orice pas. Un nou atac armat a avut loc la Paris, chiar în apropierea Turnului Eiffel. Acesta era înarmat cu un cuțit și un ciocan, cu care a reușit să rănească mai multe persoane și să lovească mortal un turist.
Un nou atac armat a avut loc la Paris, chiar în apropierea Turnului Eiffel, acolo unde a fost găsit agresorul. Un bărbat înarmat cu un cuțit și un ciocan a atacat mai mulți trecători aflați în zonă, reușind să rănească două persoane și să lovească mortal un turist.
Persoana decedată a fost un turist german, pentru care medicii nu au mai putut face nimic. Din primele informații, atacatorul era un francez cunoscut pentru islamism radical şi tulburări psihice severe, care a fost arestat imediat după atac.
„Parisul este în doliu după acest atac teribil. Gânduri şi solidaritate cu familiile şi cei apropiaţi victimelor. Mulţumim forţelor noastre de securitate şi de salvare pentru intervenţia lor rapidă şi decisivă”, a postat pe X ministrul francez al transporturilor, Clément Beaune.
Atacul a survenit într-un interval de mai puțin de două luni de la evenimentul tragic de la Arras, situat în nordul Franței, unde un profesor și-a pierdut viața la mijlocul lunii octombrie. Incidentul a determinat intensificarea măsurilor de securitate, cu ridicarea planului Vigipirate la cel mai înalt nivel de „urgență atentat”.
Presa străină a anunțat că atacatorul a fost prins imediat după ce a săvârșit faptele, conform mai multor surse juridice. Ar fi vorba despre un cetățean francez născut în 1997, recunoscut pentru probleme mintale.
Agresorul a fost imediat arestat și pus sub custodia poliției în cadrul anchetei coordonate de brigada penală din Paris, conform informațiilor furnizate de Parchetul din Paris. Acesta avea un comportament agresiv atunci când a fost prins, dar oamenii legii s-au descurcat cu acesta.
Individul în vârstă de peste douăzeci de ani, presupus a fi autorul atacului, este cunoscut pentru afilierea sa la islamismul radical și pentru problemele sale psihice, conform unei surse din cadrul poliției.
În timpul agresiunii, acesta a strigat „Allah Akbar”, potrivit aceleiași surse. Nu se cunoaște motivul exact pentru care a recurs la un astfel de gest, dar faptele sale sunt puse, în mare parte, pe seama problemelor psihice de care suferă.
La briefing-ul de presă desfășurat la locul incidentului, ministrul francez de interne, Gérald Darmanin, a dezvăluit că presupusul agresor fusese deja condamnat la patru ani de închisoare în anul 2016, în legătură cu planuri de a comite acțiuni violente.
Ministrul Darmanin a confirmat că persoana decedată în urma incidentului este un turist german. Cei doi răniți în atac includ un francez în vârstă de aproximativ șaizeci de ani și un turist străin, al căruiă naționalitate nu a fost specificată, acesta din urmă fiind atacat cu un ciocan, conform informațiilor furnizate de oficial.
Autoritățile au reacționat imediat după cele întâmplate, transmițând condoleanțe familiei îndoliate. Premierul a mărturisit că Franța nu va ceda în fața terorismului și a scos în evidență curajul de care dau dovadă mereu oamenii legii.
„Nu vom ceda în faţa terorismului! Gândurile mele sunt alături de victimă, de răniţi şi cei dragi. Salut curajul şi profesionalismul forţelor noastre de ordine şi al serviciilor noastre de prim ajutor mobilizate”, a transmis premierul francez, Elisabeth Borne.
Joseph S., în vârstă de 37 de ani și manager al unui supermarket, a fost martorul ocular al scenei terifiante desfășurate într-un bar. În momentul în care a izbucnit haosul, el se afla în apropiere și a auzit țipete disperate, oameni strigând după ajutor și alergând haotic în toate direcțiile.
Martorul a relatat că a văzut un bărbat înarmat cu un ciocan atacând brutal o altă persoană care se afla căzută la pământ. Potrivit relatărilor sale, într-un interval foarte scurt de timp, estimat la „5-10 minute”, forțele de poliție au sosit la fața locului pentru a gestiona situația.