23 dec. 2020 | 06:31

Scene cumplite pe o stradă din București. Un bebeluș nou-născut a fost găsit abandonat într-o pungă. În ce stare se află

Sănătate
Scene cumplite pe o stradă din București. Un bebeluș nou-născut a fost găsit abandonat într-o pungă. În ce stare se află
Bebeluș abandonat în București

O femeie din București a trăit emoții grele, marți seară, după ce a găsit pe strada pe care trecea un bebeluș aruncat într-o pungă. Fmeia, panicată, a anunțat imediat autoritățile, iar un echipaj de Poliție de la Secția 13 și unul SMURD au ajuns la fața locului.

Ce au transmis oamenii legii

Un bebeluș nevinovat a fost aruncat ca un animal pe o stradă din sectorul 3 al Capitalei, după ce părinții nu l-au mai vrut. Norocul bebelușului a fost acela de a fi găsit de o doamnă care a luat măsuri rapide în încercarea de a-l salva.

În momentul în care medicii au ajuns la fața locului, copilașul prezenta încă semne vitale. Acesta a fost transportat la spitalul „Marie Curie” pentru îngrijire specializată și mai multe investigații.

„În această seară, prin apel 112, Direcția Generală de Poliţie a Municipiului București a fost sesizată că în față unui bloc din sectorul 3, într-o pungă, a fost gasit un nou născut.

La fața locului s-au deplasat, de urgență, polițiști din cadrul Secției 13, precum și echipaj de prim ajutor. Copilul a fost preluat și transportat la spital pentru îngrijiri medicale.

Cazul a fost preluat de Parchetul de pe lângă Tribunalul București și Serviciul Omoruri din Poliția Capitalei în vederea identificării mamei, precum și pentru stabilirea situației de fapt și de drept”, a precizat Poliția Capitalei, într-un comunicat.

Echipajul medical a transmis că supraviețuirea bebelușului este o minune, luând în calcul temperaturile scăzute de afară.

Fetiță de cinci luni, abandonată de mamă și infectată cu covid-19

Un bebeluș de cinci luni a murit în urmă cu o lună, după ce s-a infectat cu COVID-19. În ciuda eforturilor medicilor de a o salva, fetița prezenta mai multe cormobidități care i-au fost fatale în această grea încercare.

Fetița se născuse în luna iulie, iar după puțin timp, micuța a ajuns la spital în stare gravă, subnutrită și cu alte probleme de sănătate. Mama sa a refuzat să se interneze cu ea într-un centru de ocrotire, astfel micuța a rămas abandonată într-o unitate medicaă, acolo unde a contactat și noul coronavirus.

”A decedat o fetiţă de 5 luni şi jumătate cu diagnostic de infecţie cu Sars-Cov-2 pozitivă, bronhopneumonie bilaterală ca şi comorbidități avea în retard neurospihomotor sever şi o malnutriţie severă.

Acestă fetiţa era internată pe secţia de pediatrie din 2 septmebrie era şi în abandon social. A fost confirmat pozitiv inetrnat la ATI copii”, a declarat Claudiu Puiac, managerul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş.