FCSB, norocoasă la tragerea la sorți din Conference League. Ce adversare vor avea echipele noastre

FCSB, norocoasă la tragerea la sorți din Conference League. Ce adversare vor avea echipele noastre
FCSB va avea parte de un adversar accesibil în turul 2 al preliminariilor UEFA Conference League

FCSB, norocoasă la tragerea la sorți din Conference League. Echipele românești încep o nouă aventură în cupele europene. Deși viitoarele adversare par accesibile, la ora actuală nu prea mai există formații slabe pentru grupările din Liga 1. FCSB, care ediția trecută a fost eliminată în turul 2 al preliminariilor Conference League de modesta Șahtior Karagandî din Kazahstan, speră să aibă mai mult succes de data aceasta.

FCSB, norocoasă la tragerea la sorți din Conference League

FCSB, norocoasă la tragerea la sorți din Conference League. La prima vedere, echipa lui Gigi Becali are parte de adversari accesibili. Anul trecut însă, FCSB a fost eliminată de o astfel de echipă anonimă, Șahtior Karagandî: 1-0 la București, 1-2 și 3-5 la penalty-uri la retur, care nici măcar nu s-a disputat în Kazahstan, ci în Armenia, pe teren neutru.

Becali și-a făcut și de acestă dată planul financiar legat de eventualul parcurs bun în UEFA Conference League al formației sale.

„E mai bine că n-am luat (n.r. – titlul), că Domnul știe, că poate ei (n.r. – cei de la CFR Cluj) nu se califică în cupele europene și eu intru în „Conferința” League, iau șase-șapte milioane de euro și bugetul e făcut, n-am nicio treabă”, a spus Gigi Becali, pentru Digi Sport.

Ce adversare vor avea echipele noastre

FCSB o va întâlni de această dată pe învingătoarea dintre FC Saburtalo din Georgia și FK Partizani din Albania, care se înfruntă în primul tur. Echipa albaneză pare favorită să treacă mai departe. Paradoxal sau nu, valoarea lotului albanezilor este mai mare, 5,6 milioane de euro decât cea a roș-albaștrilor, 4,9 milioane de euro, conform Transfermarkt.

Dacă FCSB a încheiat Liga 1 pe locul secund, FK Partizani a terminat ediția precedentă pe locul 3 în campionat. Tot o formație din Albania va fi și adversara celor de la CSU Craiova. E vorba de KF Vllaznia Shkodër, grupare ce a ajuns în cupele europene prin câștigarea Cupei Albaniei în fața celor de la KF Laci. Adică, nimeni alta care i-a eliminat pe olteni în trecutul sezon al competiției.

Partidele au loc pe 21 și 28 iulie

La rândul său, Sepsi Sfântu Gheorghe, deținătoarea Cupei României, o va înfrunta în turul II pe învingătoarea din dubla NK Olimpija Ljubljana (Slovenia) / Differdange (Luxemburg). Meciurile din turul 2 al Conference League se vor disputa pe 21 iulie și 28 iulie, conform playsport.ro. Sepsi OSK va juca meciul tur la Sf. Gheorghe, în timp ce Universitatea Craiova și FCSB vor disputa al doilea joc pe teren propriu.

CFR Cluj, campioana României, o va întâlni în turul 1 al preliminariilor Champions League, pe Pyunik Erevan, din Armenia. Dacă va fi trece de aceasta, ardelenii o vor  înfrunta în turul 2 pe învingătoarea din dubla,Dudelange, campioana din Luxemburg și  FK Tirana, campioana Albaniei. Meciurile din turul doi al Champions League se vor juca pe 19/20 și 26/27 iulie.

În urmă cu 4 ani, în play-off-ul Europa League, CFR Cluj, antrenată pe atunci de Toni Conceicao, era eliminată rușinos de Dudelange, care o învingea cu 5-2 la general (2-0 în tur și 3-2 în retur).