Doliu în lumea fotbalului românesc! Vestea morții lui i-a cutremurat pe fani

Doliu în lumea fotbalului românesc! Vestea morții lui i-a cutremurat pe fani

Unul dintre fotbaliștii care au evoluat la o echipă importantă din România a murit la vârsta de 75 de ani.

Doliu în lumea fotbalului românesc! Vestea morții lui i-a cutremurat pe fani

Inima lui Sorin Bretan a mai încetat să bată la 75 de ani. Fostul jucător al echipei CFR Cluj s-a stins din viață, lăsând însă în memoria colectivă momente importante din istoria fotbalului din inima Ardealului. La începutul anilor 70, Sorin Bretan debuta în fotbalul mare, chiar alături de fratele său. Cu acest tandem Sorin Bretan – Marius Bretan, CFR Cluj încheia sezonul 1972-1973 pe locul 5. Ca performanțe, CFR era însă mult în urma marii rivale, concitadina U Cluj, abia în anii 2000, gruparea din Gruia trecându-și în palmares primele trofee interne, campionatul, Cupa României și Supercupa, urmate de participări în Liga Campionilor.

La aflarea veștii morții lui Sorin Bretan, clubul din Gruia și-a exprimat regretul printr-un comunicat postat pe rețelele de socializare.

„Dumnezeu să te odihnească în pace, Sorin Bretan! Clubul CFR 1907 Cluj îşi exprima regretul şi profundă tristeţe pentru trecerea în nefiinţă a fostului fotbalist al echipei noastre, Sorin Bretan, la vârsta de 75 de ani. Sorin Bretan a evoluat la CFR Cluj la începutul anilor ‘70 alături de fratele său Marius Bretan, iar în sezonul 1972-1973, cu cei doi fraţi în teren, echipa noastră încheia campionatul pe locul 5. Dumnezeu să-l odihnească în pace! Condoleanţe familiei îndurerate!”, se arată în comunicatul celor de la CFR Cluj.

Echipa CFR Cluj în sezonul 1970-1971. Regretatul Sorin Bretan și fratele său, Marius Bretan, primii doi (de la stânga la dreapta), în rândul de jos

A evoluat pentru cele două mari rivale ale Clujului

Sorin Bretan se numără printre cei 25 de fotbaliști care au evoluat de-a lungul timpului pentru cele două mari echipe ale Clujului, atât la CFR, cât și la „U”, această grupare sărbătorind centenarul în 2019.

Lista fotbaliștilor care au trecut pe la CFR Cluj și U Clu îi cuprinde pe: Mihai Adam, Vasile Alexandru, Laur Aștilean, Silviu Avram, Ioan Boca, Marius Bretan, Sorin Bretan, Cristian Coroian, Vasile Costea, Norbert Gadja, Octavian Ionescu, Vasile Jula, Adalbert Kovacs, Ștefan Kovacs, Fanea Lazăr, Vasile Manu, Alexandru Matei, Liviu Mihai sr., Alin Minteuan, Ștefan Moldovan, Aurel Moș, Sorin Oncică, Paul Popa, Constantin Pripici, Vasile Soo, Ion Șoptereanu, Vasile Stîncel, Iosif Szöke, Vasile Totoianu, Gheorghe Tudor Martin, Emil Țăranu, Augustin Țegean.

Sorin Bretan și-a început cariera în fotbal la începutul anilor 1970, alături de fratele său, Marius Bretan. Regretatul fotbalist a bifat 69 de meciuri pentru CFR Cluj în prima ligă.

DĂ PLAY ȘI FII MAI INFORMAT DECÂT PRIETENII TĂI