18 dec. 2022 | 13:16

David Popovici, cursă senzațională în finala de la Campionatele Mondiale de Înot în bazin scurt. Sportivul român a câștigat medalia de argint

Știri generale

David Popovici a reușit să câștige o nouă medalie la o competiție importantă la doar 18 ani. Sportivul român a terminat pe locul doi finala de la Campionatele Mondiale de Înot în bazin scurt, de la Melbourne (Australia). Pe primul loc a terminat Sunwoo Hwang din Coreea de Sud, campionul din anul 2021, cu 1:39.72, care a stabilit un nou record al competiției.

David Popovici, medalie de argint la Campionatele Mondiale de Înot în bazin scurt

David Popovici a câștigat o nouă medalie într-un an care a reușit performanțe uluitoare care l-au propulsat în elita sportului mondial. Românul a câștigat argintul în finala probei de 200 metri liber la Campionatele Mondiale de Înot în bazin scurt, de la Melbourne (Australia). El a terminat concursul cu un timp de 1.40.79, în timp ce câștigătorul Sunwoo Hwang a fost înregistrat cu 1:39.72. Medalia de bronz i-a aparținut britanicului Tom Dean (1:40.86).

„În finala probei de 200 m liber, David Popovici a înotat fantastic pe culoarul al șaptelea și s-a clasat pe poziția a doua, una care îi aduce medalia de argint la această competiție din Australia.

Calificat în ultimul act cu al șaselea timp, sportivul român în vârstă de 18 ani a oprit cronometrul la 1.40:79 min.

Medalia de aur a fost câștigată de Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) – 1:39.72 min. (nou record al competiției), în timp ce al treilea s-a clasat britanicul Tem Dean – 1:40.86 min”, se spune în mesajul de pe pagina oficială de Facebook a Federației Române de Natație.

David Popovici a fost pe podium la fiecare „întoarcere”

Finala a fost palpitantă, iar pe primul loc, de-a lungul cursei, au fost mai mulți înotători. David Popovici a concurat pe culoarul șapte și a fost pe podium la fiecare întoarcere. Câștigătorul, sportivul sud-coreean Sunwoo Hwang, a înotat pe culoarul opt și a stabilit un nou record al competiției. Tot el a câștigat trofeul și anul trecut.

Competiția îi este puțin „peste mână” lui David Popovici pentru că este o cursă în care se parcurg opt bazine și are șapte întoarceri, ceea ce înseamnă că un sportiv trebuie să petreacă mai mult timp sub apă. Anul trecut, la CM în bazin scurt de la Abu Dhabi, sportivul român nu a reușit să prindă finala. Așa se explică zâmbetul larg de pe chipul lui de la finalul competiției din Australia.

David Popovici a obţinut prima medalie la Campionatul Mondial în bazin scurt. Sportivul s-a clasat pe locul 4 la proba de 100 de metri, iar la proba de 400 de metri a ratat calificarea în finală.