Ce se întâmplă pe locul în care stătea Alexandra Măceșanu la școală. Gestul emoționant al colegilor

Ce se întâmplă pe locul în care stătea Alexandra Măceșanu la școală. Gestul emoționant al colegilor
Ce se întâmplă pe locul în care stătea Alexandra Măceșanu la școală

Prima zi de școală în Caracal, la liceul în care a învățat Alexandra Măceșanu a fost cufundată în liniște. Elevii și profesorii fetei, marcați de tragedie, au tăcut și au amintit-o pe micuță, dar nu numai în prima zi, ci și în a doua…și întotdeauna, căci ea e eroina lor. Ce se întâmplă pe locul în care stătea fata? Colegii, gest emoționant în memoria ei.

Ce se întâmplă pe locul în care stătea Alexandra Măceșanu la școală

Sute de elevi au participat luni, 9 septembrie, la festivitatea de deschidere a noului an de la Liceul Teoretic ”Mihai Viteazul” din Caracal. Clasa a X-a H a suspinat în careul curții. Multă forfotă, discuții între copii, marcați și ei de cele întâmplate, urmate de un discurs care a făcut liniște.

Ce se întâmplă pe locul în care stătea Alexandra Măceșanu la școală. Gestul emoționant al colegilor
Elevii clasei a X-a H

„Un eveniment tragic ne-a afectat profund. Eroina liceului nostru este Alexandra Măceșanu. Ea trebuai să înceapă clasa a 10-a, după o vacanță de neuitat. Astăzi…o avem în memorie. Să o păstrăm pe Alexandra în sufletele noastre, iar curajul ei de a suna la 112 să fie pentru voi, dragi elevi, un exemplu de curaj”, au spus dascălii Alexandrei.

Alexandra,fata din banca a doua de pe rândul din mijloc

”Oriunde ai fi Alexandra, să știi că ne simțim onorați că ai fost în școala noastră. Ai dat dovadă de curaj, putere. Suntem alături sufletește de familia Alexandrei și de colegii ei, cărora nu le e deloc ușor”, au completat profesorii.

Colegii îi duc dorul, ba chiar i-au păstrat și locul gol, banca a doua de pe rândul din mijloc. De asemenea, liceenii s-au gândit că, atunci când se va striga catalogul, toți să spună în cor prezent.