09 ian. 2025 | 19:53

A murit Marius Ciugarin. Fostul fotbalist avea 75 de ani

Știri generale
A murit Marius Ciugarin. Fostul fotbalist avea 75 de ani

Marius Ciugarin, fost jucător al echipelor Steaua și Sportul Studențesc, s-a stins din viață la vârsta de 75 de ani, a anunțat Liga Profesionistă de Fotbal (LPF). Fostul sportiv, născut pe 20 noiembrie 1949, a avut o carieră remarcabilă, evoluând atât în fotbalul românesc, cât și internațional.

Un parcurs impresionant în carieră

De-a lungul carierei, Marius Ciugarin a jucat pentru echipe precum Steaua, cu care a câștigat două Cupe ale României, FC Brașov, Sportul Studențesc, Progresul, dar și în străinătate, reprezentând cluburi precum FC Dordrecht (Olanda), Makedonikos (Grecia) și New York Croatia (SUA).

„Era un jucător elegant, cu un stil aparte. Îl compar cu Belodedici pentru rafinamentul său. Totuși, risca uneori prea mult, făcând scheme spectaculoase care, din păcate, se terminau uneori cu greșeli,” a rememorat Cornel Vlad, fost coleg al lui Ciugarin la Sportul Studențesc.

Amintiri din teren și din afara lui

Mircea Rădulescu, fost antrenor la Sportul Studențesc, l-a descris pe Ciugarin drept un jucător stilat, apreciat de suporteri pentru execuțiile sale: „A venit la Sportul pentru că voia să fie și student. Îmi amintesc că făcea ceea ce eu numesc „șughițuri tehnice”. Uneori, aceste momente de spectacol duceau la goluri primite sau la situații complicate.”

Concurența era acerbă în apărarea Sportului Studențesc în perioada sa, alături de coechipieri precum Paul Cazan, Bruno Grigore și Gino Iorgulescu.

Mesajul LPF și omagiul comunității fotbalistice

„Marius Ciugarin, fostul fotbalist al Stelei și al Sportului Studențesc, a încetat din viață. Liga Profesionistă de Fotbal transmite sincere condoleanțe familiei greu încercate! Dumnezeu să-l odihnească!”, a transmis LPF.

Marius Ciugarin va rămâne în memoria iubitorilor fotbalului ca un jucător care a combinat eleganța și tehnica cu îndrăzneala de a încerca mereu ceva spectaculos. Cu o carieră ce a traversat granițele României, el lasă în urmă un exemplu de pasiune și dedicare pentru sportul rege.

Parteneri
Produs rechemat la rafturi. Poate provoca leziuni bucale grave
Redactia.ro
Fosta noră a Angelei Similea o acuza că marea sa iubire a fost Florin Piersic. Actorul a răbufnit: „Nu sunt Columbeanu sau Pepe”
Click.ro
Imagini cu Mihaela Prigoană! Văduva afaceristului este cu mult mai tânără decât el FOTO
Vocea.biz
Cu cine se distrează iubitul Elenei Udrea în timp ce ea e la pușcărie. Cele mai noi imagini cu Adrian Alexandrov, surprins de paparazzi, s-au viralizat pe internet
Unica.ro
Regulă nouă pentru românii care nu locuiesc la adresa din buletin. E valabilă din 2025
EVZ.ro
Despărțire șoc în showbiz! Mădălina Pamfile nu mai formează un cuplu cu tatăl copiilor! Primele declarații
Spynews
Se renunță la card. Anunț pentru românii care scot bani cash. E valabil la bancomat în toată țara
Capital.ro
Laura Vicol e numele de pe buzele tuturor, dar oare ați văzut cum arată casa în care locuiește? “Regina luxului”, care ar fi cheltuit 1,6 milioane de euro din banii Nordis în cluburi de fițe și pe operații estetice, împarte o vilă ca în reviste cu soțul și cei doi copii ai lor. Detalii spectaculoase din interior
Avantaje
ANUNȚ MAJOR pentru ROMÂNII care au CENTRALĂ TERMICĂ
Mediaflux
Rețeta de prăjitură cu biscuiți și ciocolată fără coacere. Îți vei surprinde familia cu acest desert
Spynews.ro
Trucul simplu prin care poți să deblochezi căruciorul de cumpărături fără monedă. Ai nevoie de un simplu obiect, pe care îl porți mereu cu tine
Realitatea.net
Cu ce boală a fost diagnosticat Kanye West. Cântărețul a făcut o dezvăluire neașteptată
Antena 1
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Shtiu.ro