SURSE: Substanțe interzise și alcool, găsite în microbuzul suporterilor PAOK. Ce spune un martor despre șofer, ce s-a întâmplat cu câteva minute înainte de tragedie
Accidentul rutier produs între Lugoj și Caransebeș a șocat întreaga comunitate. Microbuzul cu suporteri greci s-a ciocnit frontal cu un TIR, iar bilanțul final indică șapte morți și trei răniți. Surse judiciare spun că în vehicul au fost găsite alcool și substanțe interzise, iar martorii povestesc momentele care au precedat impactul devastator.
Ce s-a întâmplat exact înainte de impact
Înainte de tragedie, microbuzul părea să caute oportunitatea de a depăși, schimbând constant poziția pe șosea și evaluând distanțele față de celelalte vehicule.
Filmările surprinse de o cameră de bord montată pe un camion-cisternă arată că microbuzul semnaliza inițial dreapta, ca și cum ar fi vrut să revină pe banda sa, dar în secunda următoare a virat brusc stânga, pătrunzând pe contrasens. Sursele poliției au precizat că nu a existat niciun contact între microbuz și camionul-cisternă înainte de coliziune.
”Făcea S-uri să vadă dacă poate depăși. Se tot uita. La un moment dat, a intrat în depășire. De unde eram, se vedea clar că nu avea nicio șansă sau cel puțin era extrem de periculos. TIR-ul roșu venea din contrasens.
El și-a dat seama în timp ce depășea că nu poate termina depășirea și a intrat în TIR-ul din dreapta lui, încercând să intre pe banda lui. În momentul în care a intrat în TIR-ul din dreapta lui a ricoșat în TIR-ul roșu”, a povestit Tudor Crăciun, martorul care a și sunat la 112.
Ce au descoperit anchetatorii în microbuz
Surse judiciare au declarat că în microbuzul cu suporteri PAOK au fost găsite doze de băuturi energizante, sticle de vodcă și canabis, relatează stiripesurse.ro.
Descoperirea ridică întrebări despre siguranța pasagerilor și comportamentul șoferului înainte de tragedie. Autoritățile continuă investigațiile, iar o expertiză urmează să stabilească exact condițiile în care s-a produs accidentul.
Inițial, autoritățile anunțaseră șase decese, însă bilanțul final a fost de șapte persoane decedate și trei rănite. Microbuzul transporta zece suporteri ai echipei PAOK Salonic spre Lyon, unde echipa lor avea programat un meci în Europa League.
Cum descrie șoferul TIR-ului tragedia
Accidentul care a avut loc pe DN6 a lăsat un drum obișnuit transformat în câteva secunde într-un adevărat carnagiu. Șoferul TIR-ului implicat, un polonez cu 34 de ani de experiență și milioane de kilometri parcurși prin Europa, rămâne șocat de ceea ce s-a întâmplat și spune că nu a mai văzut niciodată o asemenea tragedie.
Ancheta se află încă în fază preliminară, iar autoritățile verifică toate circumstanțele pentru a stabili cauzele exacte ale coliziunii. De asemenea, anchetatorii analizează dacă prezența alcoolului și a substanțelor interzise în microbuz ar fi putut influența comportamentul șoferului și dinamica impactului.
”Conduceam normal și a intrat direct în mine. A intrat direct sub roți”, a declarat șoferul polonez, descriind secvențele dramatice ale accidentului.