Compania de stat care trece la program de lucru de 4 zile pe săptămână. Salariile angajaților vor fi scăzute
CFR S.A. devine prima companie de stat care adoptă săptămâna de lucru de patru zile, într-un efort de a reduce cheltuielile bugetare. Măsura, care va intra în vigoare începând cu data de 4 august 2025, implică și scăderea cu 20% a salariilor pentru peste 1.400 de angajați.
Muncă mai puțină, salarii mai mici
Conform unui document obținut de Antena 3 CNN, CFR S.A. urmează să reducă programul de lucru de la cinci la patru zile pe săptămână, începând cu data de 4 august 2025. Măsura este motivată de necesitatea reducerii cheltuielilor salariale și se aplică unui număr de 1.437 de angajați.
Scăderea programului de lucru atrage după sine și diminuarea cu 20% a salariilor brute, ceea ce înseamnă, potrivit documentului citat, o pierdere de aproximativ 2.275 de lei brut/lună pentru fiecare angajat afectat. Salariul mediu brut estimat în companie este de 11.126 lei, iar după reducerea aplicată, acesta va ajunge la circa 9.101 lei brut/lună.
Măsura se aplică până la finalul anului
Decizia adoptării unui program redus este justificată în mod oficial de motive economice, iar perioada de aplicare este 04 august – 31 decembrie 2025, cu posibilitate de prelungire sau reevaluare.
În urma acestei reorganizări, conducerea estimează economii lunare de peste 3,25 milioane de lei la fondul de salarii. Reducerea este considerată o măsură temporară de echilibrare bugetară, într-un context financiar tensionat pentru companie.
Deși este o premieră în sectorul public, astfel de soluții au fost testate și în mediul privat, în alte țări, însă în mod obișnuit fără a implica o scădere a salariului. În cazul CFR S.A., însă, reducerea veniturilor este una direct proporțională cu reducerea timpului de muncă.
Semnal pentru alte companii de stat?
Aplicarea acestei măsuri la CFR S.A. ar putea deschide calea pentru decizii similare în alte companii de stat, aflate în situații financiare dificile.
Deși măsura poate părea drastică, oficialii companiei susțin că este cea mai puțin dureroasă alternativă la eventuale concedieri sau restructurări masive.
Pentru angajați, vestea vine însă cu incertitudine, mai ales în contextul creșterii costului vieții și al scăderii puterii de cumpărare. Sindicatele din domeniu nu au reacționat public până în prezent, însă se așteaptă negocieri sau posibile contestații în perioada următoare.
Reducerea săptămânii de lucru la CFR marchează un moment important în reorganizarea activității companiilor de stat, dar și un semnal de alarmă privind sustenabilitatea economică a unor structuri bugetare.