04 iul. 2025 | 14:25

Banca Națională a României își face rezerve tot mai mari de valută și aur – raport oficial de la oamenii lui Isărescu

BANI ȘI CURS VALUTAR
Share
Banca Națională a României își face rezerve tot mai mari de valută și aur - raport oficial de la oamenii lui Isărescu
Cresc rezervele valutare ale BNR

Banca Națională a României, guvernată de Mugur Isărescu, înregistrează o evoluție favorabilă în privința rezervelor internaționale ale României.

Cresc rezervele valutare ale țării

Conform unui raport oficial al instituției, la 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională a României se situau la nivelul de 58.281 milioane euro, față de 55.661 milioane euro la 31 mai 2025.

În cursul lunii au avut loc următoarele operaţiuni:

  • intrări de 6.101 milioane euro, reprezentând: modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituțiile de credit la BNR; alimentarea conturilor Ministerului Finanțelor (inclusiv tranșa din Planul Național de Redresare și Reziliență – PNNR- acordat de Comisia Europeană, în sumă de aproximativ 1.280 milioane euro), alimentarea contului Comisiei Europene și altele;
  • ieşiri de 3.481 milioane euro, reprezentând: modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituțiile de credit la BNR; plăți de rate și dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută și altele.

Nivelul rezervei de aur rămâne stabil, la peste 100 de tone

Nivelul rezervei de aur s-a menţinut la 103,6 tone. În condiţiile evoluţiilor preţurilor internaţionale, valoarea acesteia s-a situat la 9.346 milioane euro.

Rezervele internaţionale ale României (valute plus aur) la 30 iunie 2025 au fost de 67.627 milioane euro, faţă de 65.359 milioane euro la 31 mai 2025.

Plăţile scadente în luna iulie 2025 în contul datoriei publice denominate în valută, directe sau garantate de Ministerul Finanţelor, însumează circa 476 milioane euro.
Situația rezervelor internaționale ale României la finalul lunii iunie 2025 reflectă o consolidare prudentă a poziției externe a țării și o capacitate robustă de acoperire a obligațiilor financiare externe pe termen scurt. Sub guvernanța Băncii Naționale a României, condusă de Mugur Isărescu, rezervele valutare au crescut cu aproximativ 4,7% față de luna precedentă, ajungând la 58,281 miliarde euro, impulsionate de intrări semnificative, inclusiv din fondurile europene aferente Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Această evoluție favorabilă denotă, pe de o parte, încrederea investitorilor și partenerilor internaționali în capacitatea României de a atrage și gestiona fonduri externe și, pe de altă parte, o politică monetară coerentă, orientată spre menținerea stabilității macroeconomice și întărirea gradului de reziliență financiară.
Menținerea rezervelor de aur la peste 100 de tone, cu o valoare de piață stabilă în jurul pragului de 9,3 miliarde euro, contribuie la diversificarea portofoliului de active externe și asigură o plasă de siguranță suplimentară în fața riscurilor de volatilitate a piețelor internaționale.

Prin raportare la plățile scadente în luna iulie, de circa 476 milioane euro, nivelul actual al rezervelor internaționale (67,6 miliarde euro) asigură o acoperire confortabilă, susținând capacitatea statului de a-și onora obligațiile externe și de a proteja stabilitatea cursului de schimb și credibilitatea fiscală.
În ansamblu, dinamica rezervelor valutare confirmă rolul activ al BNR în administrarea resurselor internaționale ale țării, consolidând încrederea investitorilor și oferind premise solide pentru gestionarea unor eventuale șocuri externe, în contextul unui climat economic regional și global cu multiple provocări.