Aliatul lui Putin, pregătit să intervină în războiul din Ucraina. Ce așteaptă Lukașenko
Președintele Belarusului, Aleksandr Lukașenko, aliat apropiat al Kremlinului, susține că țara sa este „deja pregătită” să ofere mai multă asistență Rusiei în războiul său împotriva Ucrainei. Vorbind în timpul unei vizite de stat în Zimbabwe, dictatorul bielorus a subliniat că Moscova nu are nevoie de „niciun ajutor” în acest moment.
Lukașenko este dispus să ofere mai mult ajutor „fraților ruși” în Ucraina
Aleksandr Lukașenko a declarat, marți, că țara sa este dispusă să ofere mai multă asistență Rusiei în războiul împotriva Ucrainei. Dar a punctat că Putin nu are nevoie de „niciun ajutor” în acest moment. „Cu toate acestea, dacă frații noștri ruși au nevoie de ajutor, suntem întotdeauna gata să oferim o astfel de asistență”, a spus el într-o vizită de stat în națiunea sud-africană Zimbabwe, care este, de asemenea, aliată Moscovei.
Întrebat dacă are vreo obligație să-și intensifice sprijinul pentru Rusia în ceea ce privește invadarea Ucrainei, Lukașenko a răspuns: „Dacă frații noștri ruși au nevoie de ajutor, suntem întotdeauna gata să oferim o astfel de asistență”, dând de înțeles că așteaptă un semnal de la președintele Vladimir Putin. El a vorbit prin intermediul unui traducător.
Decret emis de Putin
Tot marți, 31 ianuarie, președintele rus Vladimir Putin a cerut guvernului de la Moscova să negocieze crearea unor centre comune de antrenament militar cu Belarus, pentru a sprijini ofensiva împotriva ucrainenilor.
Într-un decret emis astăzi, șeful Kremlinului i-a însărcinat pe ministrul Apărării, Serghei Șoigu, și pe cel de Externe, Serghei Lavrov, să negocieze cu Minskul crearea unor astfel de centre, fără a face alte precizări.
Vizită cheie în sudul Africii
Aleksandr Lukașenko, bun prieten cu omologul rus Vladimir Putin, se află în sudul Africii pentru consolidarea legăturilor economice și politice dintre Belarus și Zimbabwe. Cele două țări cooperează strâns, în special în agricultură, iar aliatul Kremlinului a oferit mai multe tractoare, combine agricole și camioane acestui stat african. De precizat că Zimbabwe nu a condamnat public Rusia pentru războiul din Ucraina.
Potrivit Ministerului de Externe din Zimbabwe, vizita lui Lukașenko are ca scop stimularea „cooperării puternice în domeniul politic, economic, minier și managementul riscului de dezastre”, scrie AP News.
Până acum, Belarus nu și-a angajat niciuna dintre trupele sale în conflictul declanșat de Putin, dar a permis rușilor să-și organizeze o parte a invaziei sale de pe teritoriul său în februarie 2022. Totodată, a fost o rampă de lansare pentru rachetele rusești în Ucraina.