Armata Română va avea tancuri moderne. Cum arată „bestiile” cu care rușii nu vor să aibă de-a face VIDEO
Ministerul Apărării Naționale se pregătește să lanseze programul de dotare cu tancuri moderne, iar experții susțin că „lupta” se dă între modelul Abrams (SUA) și Leopard 2 (Germania). Astfel, 2023 ar putea fi anul în care se va decide ce blindate va cumpăra MApN, capitol la care România nu stă tocmai bine.
MApN se dotează cu tancuri moderne
În prezent, militarii români se bazează pe aproximativ 50 de tancuri relativ moderne (TR-85M1 „Bizonul”). Mai există peste 100 astfel de blindate model TR-85 (replica românească a bătrânului T-55) și cam tot atâtea vehicule sovietice T-55. La un moment dat, problema a fost discutată de responsabilii MApN și chiar a fost inclusă ideea achiziționării de modele germane Leopard 2, dar programul de înzestrare nu a fost demarat.
„Există în programul pe termen mediu și lung al Armatei României și un program de înzestrare cu tancuri. Va veni și rândul lor. Nu pot intra în detalii, programul este în analiză și în fundamentare și va intra în anul următor”, a spus generalul Constantin Spînu.
Blindatele au fost în Irak și Afganistan
Pe piață sunt câteva modele de tancuri care au chiar și experiență de luptă în conflictele din Irak sau Afganistan, de pildă. Așadar, militarii români ar putea avea în vedere modelul american Abrams M1A2 SEPv3, furnizat de General Dynamics, companie americană care produce blindatele Piranha 5 pentru MApN.
Ce este Abrams M1A2 SEPv3
Tancurile Abrams sunt din generaţia a treia, iar printre caracteristicile notabile se evidențiază utilizarea unei puternice turbine cu gaz, adoptarea unui blindaj compozit sofisticat şi depozitarea muniţiei într-un compartiment separat de cel al echipajului, pentru o protecţie superioară a tanchiştilor.
Potrivit experților militari, modelele Abrams M1A2 SEPv3 sunt extrem de eficiente și operate de țări precum SUA, Egipt, Kuwait, Arabia Saudită, Australia și, mai nou, Polonia. Aceasta din urmă a semnat, la începutul lunii aprilie, după începerea războiului din Ucraina, un contract pentru achiziţionarea a 250 de astfel de blindate de luptă, în versiunea lor modernizată, pentru o sumă totală de 4,74 miliarde de dolari.
Leopard 2 este o „fiară” pe șinele
O altă mașină de luptă, care ar putea fi folosită de militarii români, este Leopard 2, tanc dezvoltat de Krauss-Maffei pentru Bundeswehr. Modelul este operat de 14 țări europene și a fost utilizat în războiul din Kosovo.
Tancurile germane Leopard 2 sunt echipate cu sisteme de conducere a focului digitale, de stabilizare a tunului și a mitralierei coaxiale, precum și sisteme de ochire și de vedere pe timp de noapte avansate.
„În contextul războiului din Ucraina, s-a ajuns la concluzia că tancul este încă important pe câmpul de luptă, dar și că sistemele moderne de armament, echipamentele de calitate fac legea într-o confruntare. Drept urmare, cei din MApN vor avea în vedere sisteme moderne de armament, bine testate în luptă, pentru că acestea aduc o puternică forţă de răspuns la o eventuală agresiune armată, dar şi o serioasă forţă de descurajare. Din punct de vedere tactic, avem nevoie de tancuri moderne. Nu de 400 de bucăţi cum aveam cândva, dar sunt necesare cam 200 de unităţi moderne”, susține analistul militar Aurel Cazacu, citat de Adevărul.